Molnár Gyula üzenete egyértelmű volt: egy fejezet lezárva, és most irány a fényes összefogás. Nincs itt semmi látnivaló, haladjunk tovább – ez tehát az MSZP vezetésének stratégiája Botka László időzítésében váratlan, de cseppet sem meglepő lemondása után. Az viszont nehezen hihető, hogy Botka és a hozzá csatlakozó Ujhelyi vádjait egyhamar vissza tudnák zárni a palackba.
Sajnos hibáztam, mert nem gondoltam, hogy a demokratikus pártok nem akarnak nyerni 2018-ban, céljuk csupán annyi, hogy néhány ellenzéki helyet szerezzenek az Orbán-rezsim parlamenti padsoraiban. Azt sem tudtam, hogy a politikai maffia mennyire behálózta a demokratikus ellenzéket, benne sajnos a saját pártomat is. (...) A választáson legyőzendő ellenféllel kellett harcolni a pártomon belül is.
Ezt a harcot Botka László kilenc hónap után elbukta. Botka László ugyanis hétfőn lemondott a miniszterelnök-jelöltségről, amelyet a fenti mondatokkal indokolt. Percekkel a hír után bejelentette Ujhelyi István EP-képviselője, hogy ő pedig az MSZP alelnöki pozícióját adja át másnak. A szocialisták két szegedi politikusa nem hagyott kétséget afelől, hogy lemondásuk oka a párton belül és annak holdudvarában szerveződő ellenállás, amelyet szerintük a Fidesz támogat és a megélhetési politizálás motivál.
A hír bombaként robbant, a párt elnökének így több időre volt szüksége, hogy reagálni tudjon, mint ahogy azt elsőre tervezték. Molnár Gyula sajtótájékoztatóján hamar kiderült, hogy az MSZP nem kíván foglalkozni Botka és Ujhelyi helyzetértékelésével. Szerinte a párt belső viszonyainak kritizálása elhibázott, átgondolatlan, egyébként pedig a lemondás oka, hogy Botka így teszi lehetővé a valódi összefogást.
Bármilyen gyakran is köszönte meg Molnár az elmúlt kilenc hónapot Botkának, az MSZP elnöke valójában volt kormányfőjelöltjük meghazudtolásán dolgozott. Botka váratlan és elsőre meglepő lépése tehát nem a pártvezetéssel koordinált stratégiai húzás. A szegedi polgármester maga dobta be a törülközőt, és ebben legalább egy pártbéli szövetségese követte. Szemben például Szanyi Tiborral, aki sommásan fejezte ki nemtetszését.
Szegedről Budapestre, és vissza Szegedre
A magyar sajtót meglepte Botka lemondása, de a lépés várható volt. A kormányfőjelöltet rengetegen bírálták fennhangon és névtelenül is a párton belül. A vég kezdeteként a plakáttörvény körüli csavarokat nevezhetjük. Botka parlamenten kívüli miniszterelnök-jelöltként vétózta meg, hogy a szocialista frakció a Fidesszel boltoljon a jobbikos plakátok betiltására írt kétharmados törvényről.
A plakáttörvény elbukott, onnantól és azért durvult be a belső támadás is – legalábbis Botka környezetének narratívája szerint. Mindenesetre tény, Molnár Zsolt elnökségi tag nyíltan beszélt arról, hogy a párt jelöltjének jóváhagyott stratégiájával ellentétben össze kellene fogni személyesen Gyurcsány Ferenccel is. Botka László szokatlanul erősen reagált: árulónak bélyegezte Molnárt egy 168 Óra-interjúban. Fidesz kollaboránsokról, árulókról korábban is pletykáltak a pártban, de ennyire nyíltan nem mondták még ki senkire.
Molnár Zsolt először támadt, majd visszavonulót fújt, azzal érvelve, hogy innentől csak biztonságpolitikai kérdésekkel foglalkozik. Foglalkozott viszont más helyette Botkával és Gyurcsánnyal, például a Molnárral kapcsolatban álló Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő, aki egyben a Zoom.hu tulajdonosa. A politikai vállalkozó az ellenzék összefogását elősegítő mozgalom létrehozását jelentette be.
Miközben nagyobb fokozatra kapcsolt a Botka elleni szervezkedés, a kormányfőjelölt a múlt héten meghirdette „nagyvonalú” ajánlatát a többi ellenzéki pártnak, amelyet az érintettek válogatott érvekkel vertek vissza pár órán belül. Ezt követően kedd este megjelent a Tarjányi Péter mozgalmában szerepet vállaló Lattmann Tamás nemzetközi jogász, és közölte, ő lett volna a baloldal közös jelöltje, az MSZP vezetésével is tárgyalt erről.
Molnár Gyula pártelnök cáfolta Lattmann jelöltségét, ám ugyanazon a háttérbeszélgetésen, szerdán elmondta, nem ért egyet Botkával Gyurcsány Ferenc szerepéről, de szerinte végső esetben a DK elnöke rajta lehet a listán. Molnárra nem reagáltak Botkáék, Molnár viszont este kiadott egy magyarázkodó közleményt, ha a többi párt is benne van, akkor rajta lehet Gyurcsány a listán. Tarjányi Péter mindezek után, csütörtökön jelentette be mozgalma elindítását, ahol ki is mondta, céljuk Botka levétele, majd megszólalt szombaton a DK is, közölték, követhetetlen az MSZP álláspontja, önállóan készülnek a választásra.
A hétvégére eldőlt, Botka visszalép, bár környezete szerint cseppet sem Tarjányi miatt.
A pártok azonnal helyezkedni kezdtek:
- LMP: Az ökopárt fegyelmezetten próbál reagálni. A hvg.hu által bemutatott Medián szerint az LMP az egyetlen, amely a demokratikus ellenzék soraiból növelte bázisát az elmúlt hónapokban, megelőzte a DK-t, és az MSZP-t közelíti. Nem nehéz látni, hogy a mostani helyzetben is a lehetőséget látják.
- DK: A hvg.hu-nak egy DK-s forrása azt mondta, Szeged polgármestere abba bukott bele, hogy diktálni akart. Szerintük az MSZP kockázatot jelent az ellenzék számára.
- Jobbik: Vona Gábor a hvg.hu kérdésére azt mondta, hogy nem örül Botka visszalépésének, de a választók legalább tisztán látják a 2018 tavaszi alternatívákat.
- Momentum: A párt Botka László távozásával megerősítve látja korábbi álláspontját: nem a folyamatos összefogás-diskurzus, nem a politikai elit önmagával való foglalkozása érdekli a választókat.
- Fidesz: És természetesen megszólalt a kormánypárt is, ám mondanivalójukban mindössze annyi volt érdekes, hogy nem említették Soros Györgyöt. Ha valaki aggódott volna, Deutsch Tamás viszont jól szórakozik.