Ha nincs összefogás a kisebb baloldali pártok között, senki nem jut be a Parlamentbe – hozta ki az Együtt mandátumkalkulátora. Ebben az esetben újra kétharmada lesz a Fidesznek.
Faék egyszerűséggel mutatja meg az Együtt és a Váradi András Alapítvány által létrehozott mandátumkalkulátor, mi történik, ha nem állapodik meg az LMP, a Momentum, az Együtt és a Párbeszéd a választás előtt: senki nem jut be a Parlamentbe.
Azon túl, hogy a kis pártok nem jutnak be, a Fidesz kétharmadot szerez, sőt a parlamenti mandátumok négyötödét is elvihetik, egy-két egyéni körzetben veszíthetnek csak.
A mandátumkalkulátor a 2014-es választási eredményen alapul, az MSZP és a DK szavazatai az Összefogás szavazataival arányosak, az új pólus (Együtt, LMP, Párbeszéd, Momentum) szavazatai az LMP 2014-es eredményén alapulnak, az adatokat választókerületenként arányosan módosították, de azért nagyon sok a feltételezés.
A többi számítás ennél elnagyoltabb, de több "játéklehetőséget" is kínál. Megnéztük, mit ad ki, ha a Fidesz-KDNP 35 százalékot szerez listán, a demokratikus ellenzék 64 helyen koordinál – vagyis hangolja össze az egyéni jelöltjeiket, lesz olyan a pólusba várt pártok közül, amely külön indul, és 6 százalékot ér el, míg az "Új ellenzéknek" nevezett maradék három párt 11 százalékot ér el.
De nézzük a másik legegyszerűbb verziót, ha összeáll az új pólus és a 106 egyéni választókerületben koordinálnak a pártok, hasítanának a választáson.
Juhász Péter azt mondta, ez a számítás a pólusra lett kihegyezve, az összes lehetséges verziót nem számolták végig, így például nem derül ki, mi történik, ha az MSZP és a DK összefog. Gyors körkérdés után kiderült, a Momentum továbbra is önállóan indulna, az LMP viszont azt mondja, nem döntöttek még a kérdésben, de a korábbiak alapján nem lehet kizárni az együttműködést. A Párbeszéd az Együtt-tel és az MSZP-vel is tárgyal.