Egyhangúlag elfogadhatatlannak tartják az új ukrán oktatási törvényt. Közösen szólították fel Petro Porosenko ukrán elnököt, hogy ne írja alá a jogszabályt, hanem küldje vissza azt a törvényhozásnak.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke hétfőn, az erről szóló ötpárti egyeztetést követően az Országházban tartott sajtótájékoztatón elmondta, egy Európa-ellenes, az alapvető emberi és kisebbségi jogokat sértő törvény születhet, amely Ukrajna további instabilitását eredményezheti.
Kiemelte, az új törvény számtalan ország nemzeti kisebbségét érintené hátrányosan, amit az is mutat, hogy Románia, Bulgária és Lengyelország is a magyarral megegyező álláspontot képvisel ebben az ügyben.
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára üdvözölte a pártok egységes felsorakozását a nemzeti érdek mellett, egyúttal aláhúzta, Magyarország nem függeszti fel, sőt fokozza is azt a humanitárius és fejlesztési segítséget, amelyet Ukrajnának adott az elmúlt években, mivel a szóban forgó döntésről nem a támogatások érintettjei, hanem a "vak nagypolitika" tehet.
Az ukrán oktatási törvény magyarokat is hátrányosan érintő passzusai ellen vasárnap a Gulyás Márton vezette mozgalom tüntetett Budapesten, nyolc ellenzéki párt részvételével. Fideszes politikusok nem mentek el a megmozdulásra, azt üzenve: Soros bábszínházában nem vesznek részt.
A Párbeszéd ennél erősebb üzenetet küldene Ukrajnának: közös, minden párt által aláírt határozati javaslat készítésére szólított fel. A párt társelnöke, Szabó Tímea közleményében azt írja: az elfogadhatatlan ukrán nyelv- és oktatási törvény apropóján eljött az idő, hogy a magyarországi pártok megmutassák: vannak olyan közös ügyek, amelyekben pártokon felülemelkedően ki tudunk állni az emberi jogok védelméért.