A fideszesek között viszont többségben vannak azok, akik kedvelik Vlagyimir Putyint.
Az orosz elnök továbbra sem túl népszerű itthon, de a Fidesz-szavazók közül már többen kedvelik Putyint, mint ahányan nem – derült ki a Republikon Intézet felméréséből, ami a 24.hu megbízásából készült.
A felmérésben arról kérdezték az embereket, hogy mennyire értenek egyet azzal az állítással, hogy "Magyarországnak nem kellene eltávolodnia Európától és közelednie Oroszországhoz, inkább az Európai Unióval való kapcsolatait kellene erősítenie". Az állítással a válaszadók 50 százaléka egyetértett, és csak 8 százalékuk nem, míg 32 százalék úgy gondolta, az unióhoz és Oroszországhoz egyaránt közelednünk kellene.
A felmérés szerint a Fidesz szavazóinak 49 százaléka szintén úgy gondolja, hogy hazánknak nem kellene eltávolodnia az Európai Uniótól, bár az is igaz, hogy közöttük vannak a legkevesebben azok, akik a fenti állítással teljes mértékben egyetértenek (23 százalék), és a legtöbben (37 százalék), akik az is-is választ adták. Azt viszont a Fidesz-szavazók közül is csak 9 százaléknyian mondták, hogy az EU helyett inkább Oroszországhoz kellene közelednünk.
A baloldali és liberális szavazók 69 százaléka szerint viszont az uniós kapcsolatainkat kellene elmélyíteni, a Jobbik tábora is uniópártibb a Fideszénél: a jobbikosok 55 százaléka mondta azt, hogy az orosz közeledés helyett erősíteni kellene Magyarország és az EU kapcsolatait, míg 34 százalékuk szerint mindkettő fontos.
Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig továbbra sem túl népszerű: azok közül, akik ismerik őt, csak 38 százalék kedveli. Donald Trump amerikai elnököt még kevesebben kedvelik, még Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Emmanuel Macron francia elnök is népszerűbb nála.
A fideszesek között viszont szűk többségben vannak azok, akik kedvelik az orosz elnököt: 52 százalék igen, 48 százalék nem kedveli. Legkevésbé a baloldali és liberális szavazók kedvelik Putyint, ugyanis 74 százalékuk van róla rossz véleménnyel, de a bizonytalanok és a jobbikosok sem rajonganak érte: 70, illetve 64 százalékuk elutasító.
Trumpot viszont még a fideszesek többsége (52 százaléka) sem kedveli, köztük azonban Macron és Juncker még rosszabb eredményt ért el (54, illetve 64 százalék mondott róluk rossz véleményt). Az amerikai elnököt a liberális és baloldali válaszadók kedvelik a legkevésbé, 77 százalékos elutasítottsággal, miközben Junckert 59, Macront 65 százalékuk szimpatikusnak találja. Különösen hangzik, de a Jobbik szimpatizánsainál Juncker végzett a négy vizsgált külföldi politikusból az első helyen, őt többen kedvelik (47 százalék), mint Trumpot, Putyint és Macront (34, 36, valamint 44 százalék).
A Republikon Intézet kutatásában arra is rákérdezett, hogy a válaszadók kiket tekintenek Magyarország szövetségesének, ebből pedig egyértelműen az látszott, hogy az Európai Uniót majdnem négyszer annyian tekintik szövetségesnek, mint Oroszországot – az EU-ra 59 százalék tekint szövetségesként, Moszkvára mindössze 16. A mért országok közül Izraelt tartják a legkevesebben Magyarország szövetségesének, de Kína sem áll sokkal jobban, miközben a Visegrádi Négyek jól szerepelt (52 százalék), többen említették szövetségesként, mint a NATO-t.
Arra, hogy ki jelenthet veszélyt Magyarország függetlenségére, a legtöbben, a megkérdezettek 13 százaléka azt válaszolta, hogy Oroszország. Izrael a válaszadók 12, az EU és Kína pedig 10-10 százaléka szerint jelenthet veszélyt az országra.