Itthon bankmonitor.hu 2017. augusztus. 08. 07:17

Beszédes ábra arról, hol vannak legnagyobb pácban a lakásvásárlók Magyarországon

Sokan esnek abba a hibába, hogy csak Budapestre fókuszálnak, ha az ingatlanpiacról beszélnek, pedig ennél azért jóval tarkább a kép. A Bankmonitor ezért egész Magyarországot vizsgálva készített egy ábrát, ami azt mutatja: a helyi átlagkeresettel és 40 százalék saját erővel számolva hol a legnehezebb megvenni egy 60 négyzetméteres használt téglalakást.

Az ingatlanárak olyan magasak, hogy hitelfelvételre lakásvásárláskor szinte mindig szükség van. Akkor nincs semmi gond, ha van elegendő jövedelmünk, de ügyeljünk rá, hogy a bankok jellemzően a kereset 35-40 százalékáig engedik elmenni a törlesztőrészletet. A Bankmonitor gyűjtése szerint az átlagos ingatlanárak és jövedelem mellett még vásárolhatunk, de nagyon nehéz helyzetben vannak a fővárosiak és több megye lakói.

A következő helyzetet modelleztük:

  • egy 60 négyzetméteres használt téglalakást vásárolnánk, ami a mai viszonyok szerint átlagosnak tekinthető,
  • a lakás értékének 40 százaléka saját erőből vagy egyéb forrásból (például csokból) rendelkezésre áll, vagyis az ingatlant 60 százalékban vesszük meg lakáshitelből,
  • a lakáshitelt 20 évre vesszük fel, aminek a kamatozása 5 százalék, ez utóbbi egy átlagos 5 éves rögzített kamatú hitelre érvényes,
  • bárhol is lakjunk az országon belül, az adott megyére érvényes átlagkeresetet kapjuk meg,
  • a Duna House összesítésében szereplő megyék átlagos négyzetméterárát kell megfizetnünk.

Mindezek figyelembevételével kiszámolható, hogy a lakáshitel felvételével járó havi törlesztőrészlet a havi nettó kereset mekkora részét viszi el. Érdemes tudni, hogy 400 ezer forintos havi jövedelem alatt a JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet) nem haladhatja meg az 50 százalékot a jegybank rendelete szerint. Azonban csak néhány bank engedi eddig elmenni az ügyfelet, jellemzően 35-40 százalék az, amit engedélyeznek.

Ezt is mérlegelve azt kapjuk, hogy a legnagyobb veszélyben a fővárosban élők vannak, ahol olyan magas a törlesztő már egy 60 négyzetméteres használt lakás esetén, hogy az már a hitelezhetőség határát súrolja. Nem beszélve arról, ha nem az 500 ezer forint alatti használt lakás négyzetméterárával számolunk, hanem az új építésűekre jellemző értékkel. De például Debrecen, Veszprém és Nyíregyháza környékén élőknek is nehéz lesz a dolguk, ha ilyen feltételekkel akarnak lakást vásárolni.

Bankmonitor

A gyűjtésünk alapján a legegyszerűbb helyzetben Szekszárd, Tatabánya, Eger és Szolnok környéke van, ahol a JTM mutató 25 százalék alatt tud maradni. Lényeges szempont, hogy egyetlen keresővel számoltunk, vagyis ha egy kétkeresős családról beszélünk, és például adóstársat vonunk be, akkor azért a lehetőségeink köre is bővül.

Mindent egybevéve, még a megemelkedett ingatlanárak mellett sem lehetetlen vállalkozás használt lakást venni hitelből. Egyes megyékben és a fővárosban viszont már most adóstárs bevonására lehet szükség, hogy sikeresek legyünk. Nagyon sok függ attól, hogy miként alakulnak a jövőben az ingatlanárak, de ha hihetünk a jegybank 2017-re vonatkozó becslésének, akkor még kétszámjegyű növekedés vár ránk.

Érdemes ezek alapján minél gyorsabban dönteni, mert nem mindig lesznek ilyen kedvező feltételekkel elérhető lakáshitelek a banki kínálatban. Igaz, egyelőre erősebb korlátnak az ingatlanárakat látjuk, de idővel a kamatemelkedés és ezzel együtt a drágább hitelek sem lesznek elkerülhetők.

A következő lakáshitel-kalkulátor segít a döntésben.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.