Már 49 fajt tiltottak ki az Európai Unióból.
12 fajjal bővítette az invazív idegen fajok jegyzékét az Európai Bizottság, ezzel 49-re nőtt azon idegenhonos fajok száma, melyekre az egész Európai Unióban korlátozások vonatkoznak – írja az Új Szó online.
A szibériai csíkosmókushoz és a mosómedvéhez csatlakozik a pézsmapocok és a bíbor nebáncsvirág is, valamint a Szlovákiában kedvelt rózsás tollborzfű (Pennisetum setaceum) díszfűféle és az akvaristák körében ismert felemáslevelű süllőhínár (Myriophyllum heterophyllum).
Mindkét növény szerepel a kertészetek és az akvarisztikai boltok kínálatában, de valamennyi jegyzékben szereplő fajra komoly korlátozások vonatkoznak: tilos a tartásuk, az unióba való behozataluk, szállításuk, szaporításuk, ugyancsak tilos kereskedni velük, termeszteni és tenyészteni őket, illetve kiengedni a természetbe.
Az idegenhonos növényfajok termesztői kötelesek kiirtani a növényeket.
Az állattartók, akik nem kereskedelmi célból tartanak invazív egyedeket, az európai jogszabály szerint azok természetes haláláig megtarthatják őket, de meg kell akadályozni a szaporodásukat és kijutásukat a szabad természetbe, úgyhogy ha valakinek van otthon egy szibériai csíkosmókusa vagy mosómedvéje, esetleg pézsmapockot tart, akkor nem szaporíthatja őket.
Az Új Szó hozzáteszi, az állatkereskedőkre kétéves átmeneti időszak vonatkozik.