Itthon hvg.hu 2017. július. 26. 20:00

Hova volt a legnehezebb idén bejutni? Itt vannak a felvételi ponthatárok

Több mint százezren jelentkeztek idén felsőoktatási intézménybe, szerda este az is kiderült, hogy kit hova vettek fel.

Bár az eső keresztülhúzta a bulizni vágyók terveit a budapesti Pont Ott Partin, ahol a 2017-es felvételi ponthatárokat várták az érintettek, mégis több százan várták a szerda este 8-kor közzétett ponthatárokat a helyszínen - írja az Eduline.

A ponthatárokat a felsőoktatási intézmények és az Oktatási Hivatal közreműködésével egy informatikai algoritmussal határozták meg. Egy képzés ponthatárát az adott felsőoktatási intézmény kapacitása mellett a jelentkezők száma és eredménye is befolyásolta, és minél többen minél nagyobb pontszámmal jelentkeztek első helyen egy szakra, annál magasabb lett az adott szak ponthatára.

Túry Gergely

Minden jelentkező csak egyetlen képzésre juthatott be, a jelentkezési sorrendjében szereplő első olyan helyre, ahol összpontszáma elérte vagy meghaladta a július 26-án este nyilvánosságra hozott felvételi ponthatárt.

Mint korábban megírtuk, az idei általános felsőoktatási felvételi eljárás során 105 868-an nyújtottak be érvényes jelentkezést valamelyik magyarországi felsőoktatási intézmény képzésére. Tavaly a Károly Róbert Főiskola pénzügy és számvitel államilag finanszírozott szakjára lehetett a legnehezebben bejutni, mivel a maximálisan elérhető 500 pontra volt hozzá szükség.

A felvételi ponthatárokat egyetemenként itt lehet böngészni!

A legnépszerűbb szakok

Az idén főleg a gazdálkodási és menedzsment szakra, kereskedelem és marketingre, valamint turizmus-vendéglátásra nagy a tülekedés, ezeknél az állami ösztöndíjas helyekre 440, 449 és 420 pont kell az 500-ból az előzetesen meghúzott ponthatárok szerint.

A gazdálkodási és menedzsment szakra a legnehezebben a Budapesti Gazdasági Egyetemre lehetett bekerülni 450 ponttal, kereskedelm és marketing szakra a Pannon Egyetemre 466 ponttal, turizmus-vendéglátásra pedig a Budapesti Corvinus Egyetemre 432 ponttal.

A legnépszerűbb szakok közé került a mérnökinformatikus képzés, az ápolás és betegellátás, az óvodapedagógus, a gépészmérnök, a programtervező informatikus és a gazdaságinformatikus szak, valamint a pszichológia szak is. Ezek ponthatárai intézményenként itt láthatók!

A legnehezebb szakok

Maximális, 500 ponttal lehetett csak bejutni a Kaposvári Egyetem Gazdaságtudományi Karára pénzügy és számvitel szakra. A gazdasági szakok ponthatárairól itt lehet többet olvasni.

Kommunikáció és médiatudomány szakra továbbra is nehéz bejutni, minden egyetemen bőven 450 pont felett voltak az államilag finanszírozott képzés ponthatárai: az ELTE-re és a Corvinusra 455-tel lehetett bekerülni, a Debreceni Egyetemre és a BME-re 456-tal, a Károlira és a Pázmányra 458-cal, a Szegedi Tudományegyetemre 463-mal.

Az ELTE-n a legmagasabb pontszám a matematika-latin tanárnak készülőknek kellett, ehhez a szakpárhoz 480 pontra volt szükség. A Pécsi Tudományegyetemen ennél is több kellett a biológia-német, valamint az angol-német tanár szakosoknak, ahova 481 és 484 pont lett a ponthatár.

Túry Gergely

A jogra is nehéz volt bejutni országszerte, itt 460 pont felett volt az államilag finanszírozott képzés ponthatára. Az ELTE-re és a Pázmányra 460-nal, a Széchenyi István Egyetemre 462 ponttal, a Miskolci Egyetemre 463 ponttal, a Pécsi Tudományegyetemre 465 ponttal, a Szegedi Tudományegyetemre 467 ponttal lehetett bejutni. A legmagasabb a jogászképzésre a ponthatár a Debrceni Egyetemen volt, ahol 480 ponttal lehetett csak bejutni.

A Corvinusra is nehéz volt bejutni, kitűnő érettségi nélkül nem nagyon lehetett bejutni a legnépszerűbb szakokra: a nemzetközi tanulmányok szakhoz 465 pont kellett, a magyar nyelvű alkalmazott közgazdaságtan képzéshez 458, az angol nyelvűhöz pedig 460 pont. A nemzetközi gazdálkodás szakra bejutáshoz 460 vagy 461 pont kellett (utóbbi a magyar nyelvű képzéshez).

A nemzetközi tanulmányokra az ELTE-n is csak 468 ponttal lehetett bejutni, a Pázmányra 466 ponttal, a Szegedi Tudományegyetemre pedig 467 ponttal. A Károlira államilag finanszírozott képzésre levelezőn is 479 pont volt a ponthatár.

Az orvosi képzések közül a legnehezebben a Semmelweis Egyetemre és a Szegedi Tudományegyetemre lehetett bekerülni: Budapestre az általános orvos szakra államilag finanszírozott képzésre 436, költségtérítésesre 448 volt a ponthatár, míg Szegeden a fogorvosoknak államilag finanszírozva 420, költségtérítéssel 401 pont. Debrecenben ezzel szemben 418, Pécsen pedig 416 ponttal lehetett bekerülni az államilag finanszírozott orvosképzésre. Fogorvosnak a SE-n 431 volt a ponthatár az államilag finanszírozott és 432 a költségtérítéses képzésre, Szegeden ez 425 és 450 pont volt, Pécsen pedig 415 ponttal lehetett bekerülni. Az Állatorvostudományi Egyetemre 431 az államilag finanszírozott, és 436 a költségtérítéses állatorvosképzés ponthatára.

Több felvételizőt is kellemetlen meglepetés érhetett, ugyanis több alap- és osztatlan képzésen változtattak az előzetesen meghúzott ponthatároknál, a végleges ponthatárok pedig jóval magasabbak lettek a tavaly decemberben nyilvánosságra hozottaknál.

Mi jön most?

Azok a felvételizők, akik jelentkezéskor megadták a mobilszámukat, még este SMS-ben értesítést is kapnak az eredményekről. A besorolási döntés augusztus 5-től az e-felvételi Hivatalos iratok menüpontjában lesz elérhető, arról minden jelentkező e-mailben is értesítést kap majd. A sikerrel felvételizőket az egyetem vagy a főiskola levélben is értesíti, ebben kapnak majd a felvettek beiratkozással kapcsolatos információkat is.

A diákok a besorolási döntés ellen a közléstől számított 15 napon belül élhetnek jogorvoslattal. A fellebbezést a www.felvi.hu-n a kérvénytárból letölthető jogorvoslati kérelemmel az emberi erőforrások miniszterének címezve, de az első fokon eljáró Oktatási Hivatal címére kell beküldeni. A jogorvoslat során azok a dokumentumok vehetők figyelembe, amelyeket a jelentkező az általános felvételi eljárásban határidőre csatolt a jelentkezéséhez.

Amennyiben valakinek egyetlen megjelölt képzéshez sem elegendő a pontszáma, akkor ebben az eljárásban nem vehetik fel felsőoktatási intézménybe, de pótfelvételizni még ekkor is lehet. Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a pótfelvételi eljárásra - miniszteri döntés alapján - július 28-ától augusztus 7-én éjfélig lehet jelentkezni, kizárólag az e-felvételi rendszerén keresztül, a www.felvi.hu-n. A pótfelvételi eljárás során egy szakra lehet jelentkezni, és - néhány kivételtől eltekintve - önköltséges formában. A tavalyi évhez képest fontos változás, hogy idén a pótfelvételi jelentkezéssel egy időben, tehát legkésőbb a jelentkezési határidőig kell a jelentkezést hitelesíteni.

Hogy mi történik a ponthatárok meghúzása után, mik az első lépések, ha valaki bejutott egy felsőoktatási intézménybe, arról itt lehet olvasni! 

Itt pedig egy lista az első 10 dologról, amit meg kell tenni, ha valakit felvettek!

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?