Ilyen is ritkán van: az ominózus antiszemita perről híres községben a MIÉP-es polgármester konkrétan nem kommunikál a kormánnyal, ezért ki kell kényszeríteni az ivóvíz minőségét.
A község nem hajlandó megállapodni egy ivóvízminőség-javító beruházásról, ezért a feladatot a kormány veszi át, és a nemzeti fejlesztési miniszter által felügyelt Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft.-re (NFP) bízza – derül ki egy szerda este közzétett kormányhatározatból. Mivel ez egyedi döntés, amely ellen az önkormányzat bírósági felülvizsgálatot kérhet, indoklása is megjelent. Eszerint az egészséges ivóvízzel való ellátás a csatlakozási szerződésből eredő uniós kötelezettség, de az NFP másfél éve eredménytelenül küszködik a faluval, mert az önkormányzat „nem írta alá a konzorciumi megállapodást, elzárkózott minden megkereséstől és együttműködéstől”, sőt még a minisztérium leveleire sem válaszolt. A beruházást a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programból fizetnék.
Az önkormányzati törvény egyik ritkán alkalmazott pontja szerint „ha az Európai Unió vagy más nemzetközi szervezet felé vállalt kötelezettség kapcsán a határidőben történő teljesítés elmaradásának reális veszélye fennáll, a Kormány a kötelezettséggel összefüggő beruházás megvalósításáról saját hatáskörben gondoskodhat”. Ez történt most.
Tiszaeszlár polgármestere Nagy Tibor, a MIÉP idén márciusban megválasztott új elnöke, aki az általa nemzeti radikálisnak nevezett párt megújulását és „a magyarság alapértékeihez való visszatérést” tűzte ki célul. 2014-ben ellenjelölt nélkül, 100%-os eredménnyel választották meg harmadszor a falu élére, érvénytelen szavazat is alig volt. A hat önkormányzati képviselő mindegyike a Tiszaeszlárért nevű szervezet jelöltje volt.