Pénteken lehet a rendkívüli ülés, ahol ha nem zár össze megint az ellenzék, megszavazhatják a kampányidőszakon kívüli politikai plakátolás tiltását.
Rendkívüli ülést hív össze a Fidesz, hogy rendezzék a plakáttörvény ügyét. Az államfő visszadobta a neki küldött törvényt, ami nem csoda: az érdemi, kétharmados részek nélkül egy teljesen értelmezhetetlen katyvaszt kapott.
A kétharmados részek pedig azért nem mentek át, mert a Fidesz–KDNP-nek már nincs kétharmada, az ellenzék meg összezárt, az egy, vesegörccsel küzdő Oláh Lajoson kívül mindenki bement. Még két hiányzás már elég lett volna a kormánypárti sikerhez. Gyurcsány Ferenc éppen ezért tüdőgyulladással ment be szavazni.
A rendkívüli ülés összehívásával nem lesz túl nehéz dolga a Fidesznek, a képviselők egyötödének írásbeli kérelmére azt össze kell hívni.
Az államfő által visszaküldött törvényt a házszabály szerint csak az államfő által kifogásolt pontokon lehet megváltoztatni – bár Szél Bernadett LMP-s politikus szerint ettől még simán vissza lehetett volna csempészni a korábban leszavazott kétharmados passzusokat, vagy azokkal tartalmilag megegyező szöveget –, Áder nagyvonalúan a visszaküldő levele végére odaírta:
„Kérem ezért a Tisztelt Országgyűlést, hogy a Törvényt teljes egészében tárgyalja újra.”
Vagyis ebből az következik, hogy mindenféle ügyeskedés nélkül is újratárgyalhatják ugyanazt. Bár a KDNP-s Hollik István a 10-kor tartott sajtótájékoztatóján még nem tudta megmondani, mikor lesz a rendkívüli ülés, ellenzéki körökből úgy értesültünk, hétfőre összehívták a házbizottsági ülést, ahol a pénteki rendkívüli ülésre tesznek majd javaslatot.
A technikai részletek miatt kerestük Gulyás Gergelyt, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának elnökét – hiszen a házszabály szerint a bizottság adhat csak be ilyen esetben módosítót –, de egyelőre nem értük el.
A kormánypártoknak akkor van esélyük az újbóli szavazáson, ha náluk frakciófegyelem van, és mindenki bemegy, míg az ellenzéknél pár politikus hiányzik.
Ádernek a másodjára elé küldött törvénnyel már elvileg kisebb a mozgástere, hiszen a házszabály szerint kizárólag a módosított rendelkezések Alaptörvénnyel való összhangját vizsgálhatja, illetve azt, hogy a törvény elfogadása alkotmányos volt-e. Most viszont a módosítókban lesznek a lényegi részek, így akár kifogásolhatná is azokat Áder János, bár az utóbbi időben sem a CEU, sem a civiltörvény miatt nem kért alkotmányossági kontrollt.