Míg a jobbikos volt képviselő fenyegetőzése ügyében zaklatás miatt nyomoznak, Zagyva hivatali visszaélés miatt tett feljelentést Orbán Viktor ellen, aki az ügyben személyesen utasította a belügyminisztert. De hogyan is értelmezhető Orbán utasítása? Lehet, hogy csak kérés, amellyel bármelyik állampolgár is élhet?
Zaklatás alapos gyanúja miatt indított nyomozást a Balassagyarmati Rendőrkapitányság Zagyva György Gyula, a Jobbik volt parlamenti képviselőjének fenyegetőzése ügyében – írta a kormánypárti Magyar Idők keddi számában.
Korábban a kormánypárti Origo alapján számoltunk be arról, hogy Varga-Bíró Tamás zenész a Facebookon élesen kritizálta Zagyvát, amiért szerepelt Gulyás Márton aktivista videójában, amelyben új választási rendszerért lobbiznak. Ezután Zagyva állítólag életveszélyesen, antiszemita jelzőt is használva megfenyegette a zenészt, aki feljelentést tett a Balassagyarmati Rendőrkapitányságon. Orbán Viktor miniszterelnök az eset kapcsán utasította a belügyminisztert, hogy a "gyalázatos antiszemita fenyegetőzés" ellen a törvény teljes szigorával lépjen fel.
A nyomozás egyelőre ismeretlen tettes ellen folyik, ám hamarosan kihallgatják Zagyvát, akivel közölni fogják a vizsgálat eredményét. A Btk. 222. paragrafusa szerint akár két évet is kaphat egy zaklató.
Zagyva a feljelentés megtétele közben hívta Varga-Bírót telefonon, aki – saját elmondása szerint – kihangosította a készüléket, így az ügyeletes tiszt hallhatta a fenyegetést, amelyet a napilap cikke szó szerint idéz.
Varga-Bíró állítólag felvette a hívást, az ügyeletes tiszt pedig tanúként szerepel ezentúl az ügyben. Zagyva ugyanakkor tagadta, hogy halálosan megfenyegette a zenészt és családját, illetve hogy "lezsidózta" Varga-Bírót. Azt viszont elismerte, hogy "zsidó tempót" emlegetett vele kapcsolatban.
A volt jobbikos képviselő szerint egy már zajló büntetőeljárásba való ilyen beavatkozás a politika részéről kimeríti a hivatali visszaélés bűncselekményét, ezért feljelentést tesz az ügyészségen a kormányfő ellen.
Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter szerint a miniszterelnök hiába utasította a belügyminisztert, konkrét ügyben vizsgálatot az ügyészség vagy maga a rendőrség kezdeményezhet, munkájukat pedig sem a kormányfő, sem a miniszter nem felügyeli. Bárándy a Klubrádiónak nyilatkozva ugyanakkor elmondta, hogy a miniszterelnök a miniszternek adhat ugyan utasítást, de ő azt nem továbbíthatja a rendőrségnek vagy az ügyészségnek, mert ahhoz nincs joga. A miniszterelnök "utasítását" így legfeljebb kérésként lehet értelmezni, amit viszont minden állampolgár beterjeszthet – magyarázta Bárándy Péter.