Windisch Judit
Szerzőnk Windisch Judit

A KSH friss éves országjelentése szerint kevesebb magyar hagyja el az országot, mint korábban, ráadásul a korábban kivándoroltak közül 17 ezer ember hazatért. A születésszám rekordokat dönt – igaz, van még hova javulni –, és a házasodási kedv is nő.

Kétszázhuszonhét oldalon át elemezte a KSH a 2016-os Magyarországot, az adatok szerint tavaly valamennyi természetes népmozgalmi folyamatban kedvező változás történt, emelkedett a születések száma, kevesebben hunytak el, mint 2015-ben, újabb történelmi mélypontra került a csecsemőhalandóság. Kevesebb a terhességmegszakítás és csökkent a válások száma is derül ki a Demográfiai helyzetképből. Ahogy az is, hogy hiába keresnek többet a magyarok, rémesen érzik magukat.

A természetes fogyás még mindig jelentős 2017. január elsején 9 millió 799 ezer volt az ország népessége , bár pusztán azt nézve a csökkenés kisebb lenne, mint 2015-ben, azonban a nemzetközi vándorlás most nem segített az adatok szebbé tételében. Mindent egybevetve a tényleges fogyás 31 200 fő volt, ez 24 százalékkal haladta meg a 2015-öst.

Az adatok szerint szinte valamennyi korcsoportban mérséklődött a halálozások száma, kivéve a 30-34 éves nőknél és a 65-69 éves férfiaknál.

KSH

Azt eddig is tudtuk, hogy a férfiak halálozási mutatói rosszabbak, mint a nőké, azonban itt egy ábra, amely mutatja, hogy mennyivel. A 15-29-es korosztályban például 2,5-szer annyi fiú halt meg, mint lány.

KSH

Ebben a statisztikában értelemszerűen nem szerepel, de a KSH honlapján már fent vannak az idei számok is. Az év nagyon rosszul indult, 2017. januárjában a természetes fogyás kicsit több mint 7 ezer volt, ami az elmúlt 9 év legrosszabb adata.

A tanulmány szerint a halálozások száma az ország valamennyi régiójában és megyéjében meghaladta a születésekét, a természetes fogyás mértéke azonban eltérő. Békés, Nógrád, Zala, Baranya és Somogy megyében az átlagosnál alacsonyabb a születési és magasabb a halálozási ráta, így ezekben a megyékben gyorsabban csökken a népesség. Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Pest megyében viszont épp fordítva van, így ott a legalacsonyabb a természetes fogyás mértéke.

Látszik egyébként az is, 44 éves korig a férfiak vannak többségben, az 50-54 éves korosztálynál viszont megfordul a trend.

KSH

Szültök ti eleget?

2011-ben volt a történelmi mélypont, azóta ingadozásokkal nő a születésszám. 2015-ben 91 690 gyerek jött világra ez csak 180-nal több, mint 2014-ben volt , 2016-ban már jelentősebb az emelkedés: "a születésszám 1,5%-kal, 1410 fővel emelkedett, és a 93 100 újszülött az elmúlt hét év legmagasabb születésszámát jelentette. A teljes termékenységi arányszám is 20 éves csúcsot jelentett, 1,49-es értékével" írja a KSH. Ez azonban még mindig nem elég, a kormány felpörgetné a születésszámot, ebben a cikkünkben vettük végig, milyen eszközökkel próbálkozhat.

Bár a házasságok száma nőtt, az adatok szerint a gyerekek nagy része még mindig egyéb kapcsolatból születik. Bár már kicsit kevesebben, mint korábban.

KSH

Az is kiderült, hogy a "plusz 1410 gyereket" melyik korosztálynak lehet megköszönni: a 25-29 éves korosztály hozott világra 600 "plusz gyereket", de a 15-19 éves korosztálynál is növekedés látszik. A 35-39 éves nők viszont kevesebb gyereket hoztak világra, mint 2016-ban.

A művi vetélések száma összességében csökken, de korosztályra bontva itt is vannak eltérések. A tizenéves lányoknál például kis mértékben csökkent a terhességmegszakítások száma, a húszas éveik elején járó nőknél viszont emelkedett, ahogy a 30-34 éves nők körében is. A magzati halálozást és a művi vetélést összeadva még mindig minden második élveszületésre jut egy magzati veszteség.

A melegházasság is csúcsot dönt

Bár nem verik nagy dobra, kiderült, elég szépen kötnek még mindig bejegyzett élettársi kapcsolatot a homoszexuális párok. 2009. július 1-étől van lehetőség erre, az első tört évben 67 bejegyzett élettársi kapcsolatot létesítettek, 2010-ben 80-at. Utána folyamatosan csökkent a szám, a mélypont 2013-ban volt, mikor 30 pár ment csak anyakönyvvezető elé. 2015-ben viszont már 65, tavaly pedig 85 bejegyzett élettársi kapcsolatot anyakönyveztek. Ez volt a csúcs eddig. Bár a férfiak közti bejegyzett kapcsolat még mindig több, jelentősen emelkedett a női bejegyzett kapcsolatok száma is, 2016-ban 51-34 volt az arány. Csaknem minden második ilyen pár fővárosi vagy Pest megyei. A férfiak átlagosan 40,8 évesen, a nők 38 évesen kezdeményezték a hivatalos eljárást.

A teljes népességen belül így néz ki a családi állapot

KSH

Még egy jó hír a végére

A KSH szerint nehéz mérni, hány magyar él külföldön egy 2015-ös Eurostat-adat szerint 370 740 ember dolgozott külföldön , azonban az adminisztratív nyilvántartások alapján az látszik, a kivándorlás mértékének növekedése megtorpant, majd megfordult.

"2016-ban 29 400 magyar állampolgár távozott külföldre, 10%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. Emellett 17 000 korábban kivándorolt magyar állampolgár vándorolt vissza."

Túlnyomórészt a fiatalok költöznek külföldre: 45 százalékuk 30 év alatti, 74 százalékuk pedig még nincs 40 éves.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.