A tervek szerint a két legforgalmasabb elővárosi vonalon állítják majd forgalomba az új, 600 férőhelyes emeletes vonatokat 2019-től. Ha minden jól megy, ennél hamarabb, már jövőre lehet utazni az első új saját fejlesztésű IC+ kocsival. A HÉV járművei közül 23-at le kell cserélni.
Egy-két olyan újdonság is elhangzott a MÁV-vezetők keddi, budapesti sajtótájékoztatóján, ami érdekelheti az utasokat, főleg azokat, akik az elővárosi járatokat használják.
A MÁV a főváros környékére koncentrálja a fejlesztéseit, mert minden második utasa a budapesti elővárosi forgalomból származik – közölték. A két legnépszerűbb vonalon, a váci, valamint a monori vonalon évente 8-8 millió utas utazik, a MÁV-START ezért ide szánja 2019-től a 40 darab új Stadler KISS emeletes motorvonatok jelentős részét. A nagy befogadóképességű, 600 ülőhelyes vonatok forgalomba lépésétől a MÁV további utasszám-emelkedést vár, nem tartják kizártnak a 10 milliós forgalom elérését sem – írja az Index.
Az esztergomi vonal villamosítása folyamatban van, az eddig fel nem újított állomásokat is rendbe teszik, valamint átépítik az esztergomi pályaudvart és annak környékét. Ha végeztek a fejlesztéssel, errefelé is új Flirt motorvonatokat állítanak forgalomba, valamint új, látványos menetrendet akarnak bevezetni. Erről kedden annyit árultak el: ha sikerül a Volánbusszal megoldani az utasráhordó rendszert, akkor 50-60-70%-kal sűrűbben is járhatnak a járatok, a menetidő pedig tovább, 68 percről 58 percre csökkenhet.
Egyéb fejlesztések
Pál László stratégiai és a HÉV-ekért felelős vezérigazgató-helyettes arról beszélt, hogy az egyik nagy következő felújítás a Kőbánya-Kispest vasútállomás korszerűsítése lesz. Közölte azt is, hogy vidéken elkezdték az állomások távvezérlésének kiépítését.
Csépke András, a MÁV-START vezérigazgatója elmondta, hogy elkezdték a saját fejlesztésű IC+ kocsik gyártását Szolnokon. A tervek szerint decemberre az első elkészül, és jövőre forgalomba állítják.
A HÉV-et is fejlesztik majd valahogy
Pál László, a MÁV Zrt. stratégiai vezérigazgató-helyettese, a MÁV-HÉV Zrt. vezérigazgatója szerint a HÉV tulajdonosváltását 2017 februárjában befejezték, de 2019-ig a BKK feladata marad a menetdíjbeszedés, a jegy- és bérletellenőrzés, a pótdíjazás, a forgalomfelügyelet és az utastájékoztatás.
A MÁV-hoz került HÉV-járművek átlagéletkora több mint 40 év, a járműállomány megújítása szükséges – mondta még. Szerinte a 98 HÉV-járműből 23 cseréjét kell megoldani, 75 pedig alkalmas a felújításra, de még dolgoznak a járműmegújítási koncepción.
Pál László közölte azt is: a MÁV idén 1,7 milliárd forintot szán a HÉV pályahálózatára, járműállományára, ami jóval több, mint amennyit a főváros korábban erre a célra fordított.