A magyar állambiztonsági szervezet 1990-ig a szovjet titkosszolgálatok iránymutatása alapján dolgozott. Csak az a kérdés, milyen iratokat vagy másolatokat őriznek a moszkvai levéltárak. Ennek próbált utánajárni az e heti HVG.
Lehet-e a kormányfőre nézve terhelő irat Moszkvában? Az Orbán Viktorra vonatkozó, a magyar levéltárakban lévő titkosszolgálati adatok eddig csak annyit bizonyítottak, hogy a miniszterelnök a katonai elhárítás társadalmi kapcsolata volt sorkatonai szolgálata idején. Minden más arra utal, hogy hiába környékezték meg más szolgálatok, nem állt kötélnek. Hogy a katonai szolgálata idejéből kerülhet-e elő még rá nézve dehonesztáló dokumentum, az nem elképzelhetetlen, ám hogy éppen orosz levéltárakból, az egyelőre már csak azért is kérdéses, mert azok még évtizedekig nem lesznek kutathatók, így csak az orosz vezetéstől függ, mi szivárog ki onnan.
A HVG cikkéből kiderül, hogy a katonai elhárítással foglalkozó szolgálatnak, amely a sorkatonák beszervezését is végezte, szorosak voltak a szovjet kapcsolatai. Már csak az „ideiglenesen hazánk területén állomásozó” szovjet katonaság miatt is, hiszen az országban szanaszét lévő szovjet laktanyák körüli elhárítást is közösen végezte a magyar és a szovjet fél. Ezért a magyar katonai elhárítás ügynökeiről is tudomással kellett lenniük a szovjeteknek, ha képben akartak lenni.
Azoknak a társadalmi kapcsolatoknak például, akik mozgósítás esetére is vállalták az együttműködést az elhárítással, 45 éves korukig megőrizték az úgynevezett „A” kartonját.
A cikket teljes egészében a friss HVG-ben találja.