Arra kérték, támogassa a Belügyminisztérium munkáját az állam és az egyházak együttműködésének előmozdítására, és nem tudta, hogy tulajdonképpen ez a kérés információszerzésre vonatkozik - mondta Lehel László, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója, akiről korábban a Magyar Nemzet írta meg, hogy Filozófus fedőnéven jelenthetett a protestáns egyházi élet szereplőiről.
"Baráti jellegű beszélgetést kezdeményeztek, mert állításuk szerint felfigyeltek arra az aktív és értékes munkára, amit a rám bízott evangélikus gyülekezetben végeztem" - idézte fel Lehel László a Kötőszó evangélikus blognak, hogy mivel kereste meg őt annak ideján az állambiztonság.
"Azt mondták, azzal a feladattal bízták meg őket, hogy segítsék az állam és az egyházak együttműködését. És az is szóba került, hogy a munkámmal elősegíthetem, hogy külföldön pozitívan ítéljék meg azt az erőfeszítést, amit a magyar állam az egyházakkal való viszony rendezésére fordít" - tette hozzá.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatójáról a Magyar Nemzet írta meg néhány napja, hogy Filozófus fedőnéven jelenthetett és beszervezési dossziéja szerint "a szocialista rendszerrel szemben lojális, a hálózati munkát szívesen vállalta".
Lehel László most reagált a vádakra. A Kötőszó blognak azt mondta, az evangélikus közösség tagjainak már "őszintén és részletesen" elmondott mindent, visszalépett a pozíciójából és tisztában van vele, hogy választ kell adnia a most felvetődő kérdésekre.
Azt mondta, a mai eszével visszagondolva nem tudta, mire vállalkozik, azaz hogy azért keresték meg, hogy információkat szerezzenek. Egyetlen iratot kellett aláírnia, amiben az állt, hogy az egyház érdekét szolgáló ügyekben folytat konzultációkat a kapcsolattartóimmal.
"Fogalmam nincs arról, hogy ezt követően milyen iratokat készített az állambiztonság rólam, illetve azt sem tudom, hogy milyen kádernek soroltak be" - tette hozzá. Időről-időre két ember kereste fel rendszeresen, előfordult, hogy nyíltan elmentek a dunaharaszti lelkészi hivatalba és ott beszélgettek.
Jelentéseket sosem írt, a kérdések elsősorban eseményekre vonatkoztak, konkrét személyek megfigyelését nem kérték tőle - közölte Lehel László. Az állambiztonsággal való kapcsolata jelentős része az egyházak nemzetközi tevékenységét érintette.
"Többször jártam külföldön, több országban voltak egyházi kapcsolataim. 1984-ben Budapesten tartotta nagygyűlését a Lutheránus Világszövetség, leginkább ez a vonal érdekelte őket" - mondta.
"Én azt érzékeltem, hogy lehetőségek nyílnak előttem, bátrabban végezhetem a lelkészi munkámat, ez a kapcsolat a korábbinál nagyobb szabadságot biztosított nekem ezen a területen. Nem vegzált az ÁEH, hagytak dolgozni és ezt a mozgásteret igyekeztem kihasználni a gyülekezeti munkámban. Ezért nem mondtam nemet a megkeresésre" - közölte.
Azt mondta, nem volt lelkiismeretfurdalása, mert a megkeresése után azonnal tájékoztatta az akkori püspökét, Káldy Zoltánt, "aki azt mondta, hogy nyugodtan csináljam". Arról viszont fogalma sem volt, hogy Káldy Zoltán is beszervezett ügynök volt.
Lehel László tagadta, hogy megpróbálta az észak-koreai hatóságoknál elkaszálni Lukács Csabát, a Baptista Szeretetszolgálat munkatársát, a Magyar Nemzetben megjelent cikk szerzőjét. Szerinte a cikkben említett feljelentés nem létezik, ez rágalom, és emiatt jogi lépéseket tervez.