Itthon hvg.hu 2017. május. 02. 17:15

Jött, látott, győzött - Kulcsár Krisztián sikere és a MOB átfazonírozása

Kétszeres olimpiai ezüstérmes, többszörös világbajnok párbajtőröző, volt banki osztályvezető és cégvezető lett a Magyar Olimpiai Bizottság új elnöke, aki nem társadalmi munkában vezetné a szervezetet, és a legfontosabbnak azt tartja, hogy partnerséget ápoljon a sportolókkal és a szövetségekkel. Itthon sportsikerein kívül csak keveset hallhattunk róla, de szakmai programja és/vagy hátszele segítette. És mi lehetett baj Borkaival? Megpróbáltuk megtudni.

Az, hogy Kulcsár Krisztián, a Nemzetközi Vívó Szövetség (FIE) technikai igazgatója indul a Magyar Olimpiai Bizottság elnöki posztjáért – hogy április 17-i határidőig benyújtotta a pályázatát –, csak két nappal később derült ki, az egykori párbajtőröző hírt az Indexnek erősítette meg. Akkor a lapnak azt mondta, hiszi, hogy a válogatott versenyzői múltjával, a nemzetközi sportdiplomáciában és az üzleti életben szerzett tapasztalataival megfelelően tudná segíteni a MOB-ot.

Igazi sportcsalád leszármazottja, nagybátyja a négyszeres olimpiai bajnok Kulcsár Győző, nevelőapja pedig Móna István olimpiai bajnok öttusázó. A sport mellett azonban nagy hangsúlyt fektetett civil karrierjére is: jogász és közgazdász diplomája van, korábban volt a BÁV vezérigazgatója is. Csapatban kétszeres olimpiai második (1992, 2004) és háromszoros világbajnok. 2004-ben visszavonult a vívástól, majd visszatérése után 2007-es, utolsó vb-címét a CIB Bank osztályvezetőjeként nyerte, és a pekingi olimpiára is szabadságot kellett kérnie. Még 2012-ben is versenyzett, akkor szerezte első magyar bajnoki címét. 2004 és 2012 között a magyar vívószövetség elnökségi tagja volt, s alapítója a Budapesti Olimpiai Mozgalom (BOM) a Magyar Sportért Alapítványnak, akárcsak jó barátja, Szalay-Berzeviczy Attila, aki közös fotóval gratulált neki MOB-elnökké választása alkalmából.

Most otthagyná állását a nemzetközi szövetségnél, erről a tisztújító közgyűlésen is beszélt. Svájcból mindenképpen Budapestre költözik majd, a MOB vezetését pedig ügyvezető elnökként képzeli el, legalábbis az első években. Ehhez módosítani kellene a szervezet alapszabályát – ami a múlt heti, rendkívüli közgyűlésen ugyan napirenden volt, de elutasították a tagok –, jelenleg ugyanis az elnök csak társadalmi munkában láthatja el a tisztségét, amiért nem kap pénzt.

Arról is beszélt megválasztása után, hogy számított a győzelemre, mert a sportági szövetségek részéről – amelyek képviselői a szavazatok többségével rendelkeznek a közgyűlésben – érezhető volt az elégedetlenség Borkai Zsolttal szemben. Céljait is említette, a legfontosabbnak a sportolókkal és az edzőikkel való partnerség kialakítását tartja.

Kulcsár Krisztián a szavazás után
MTI / Illyés Tibor

"Mindenekelőtt a körülményeiken tudok javítani, és azon, hogy ne forduljon elő olyan, hogy a MOB elnöke nem tud időt szakítani valamelyikükre. Az elnöki poszt nem lehet másodállású funkció, nem lehet elérhetetlen a tagság számára" – fogalmazott, jelezve, partnere kíván lenni az állami sportirányításnak is, változást ígért, napi szinten együttműködést.

Szavaiból az is kiderült, hogy nem tett le a budapesti olimpiai álom megvalósításáról, a magyar pályázatot mindig fontosnak tartja majd.

Miért pont ő?

A MOB ügyeire rálátó forrásunk szerint a közgyűlésben – és elsősorban a sportági szakszövetségeknél – proteszthangulat alakult ki Borkai Zsolttal szemben, elsősorban ennek köszönhető, hogy a győri fideszes polgármestert nem választották újra. Nem volt meglepetés, hogy alulmaradt: bár a helyzetet nem ismerők értelmezhették úgy Orbán Viktor múlt heti, győri látogatását, hogy a miniszterelnök kiállt Borkai mellett, ez csak a látszat volt (a helyszínen nem volt olyan egyértelmű a kiállás, kicsit ahhoz hasonlított, amikor az Emmi Gyárfás Tamásról beszélt a MÚSz-krízis idején).

Szabó Bence pályázata pedig azért csúszhatott félre, mert felbukkant egy ember, aki idehaza nem tartozott a sportvezetői elitbe, ebben az értelemben kívülállónak számított. "Szabót Kulcsár felbukkanása után a Borkaihoz tartozó garnitúra részeként azonosították.

Még hétfő este is úgy tudta, van esélye az elnöki posztra, mert 90 fölött van támogatóinak száma. Ehhez képest már az első körben kiesett 27 vokssal."

Forrásunk szerint Kulcsár felbukkanása és sikere leginkább a Momentum Mozgalom történetéhez hasonlítható, a közgyűlés pedig gyakorlatilag biankó csekket állított ki számára. De volt olyan MOB-tag, aki őszintén meglepődött Kulcsár sikerén, és maga a közgyűlés sem volt afféle forradalmi hangulatú esemény: elfogadták az összes beszámolót, minden rendben volt pénzügyileg is, egy kérdés sem volt. Ilyenkor szokott egy megnyugtató újabb mandátum következni a regnáló elnöknek. Nem így lett, és ezen láthatóan Borkai Zsolt is kiakadt.

"Nagyon csalódott vagyok",

vágta rá a hvg.hu kérdésére. Az is elképzelhető, hogy a szimpla MOB-tagságát is átadja valaki másnak a tornászszövetségből, neki itt most vége a munkájának a MOB-ban. Nyilván azért is csalódott, mert Orbán Viktor még kiállt mellette pár napja.

Kulcsár Krisztián a férfi párbajtőr egyéni versenyben aranyérmet nyert, miután a döntőben legyőzte a francia Eric Boisse-t Szentpéterváron a vívó-világbajnokságon 2007 októberében
MTI / Földi Imre

Az viszont intő jel lehetett, hogy rengeteg sportszövetség lecserélte MOB-delegáltját, a kongresszus első fél órája azzal telt, hogy Schmitt Pál felolvasta azok nevét, akik új tagok lettek a MOB-ban, és ezek javarészt olyan sportszövetségekből érkeztek, ahol a Fidesz-közeli vezetés az elmúlt év alatt átvette az irányítást. Ez olyan sok új tagot jelentett, hogy már a mérleg nyelvét jelenthették. Az is üzenetértékű volt, hogy Deutsch Tamás ismét indult az alelnökségért, miután pár hónapja lemondott a pozícióról, hivatalosan a paralimpiai bizottságban betöltött tisztsége miatt. És persze a sporttörvény átdolgozása is arra utalt, valamivel nincs megelégedve a kormány a MOB működésében – rengeteg jogkör és pénz került át a MOB-tól a szakminisztériumhoz, az Emmihez.

A Fidesz-féle szövetségfoglalások logikus végkimenetele lenne?

De mi baj volt Borkaival? A hvg.hu által megkérdezett jelenlévők igazán nem tudtak erre konkrétumokat mondani. Az jött fel rendre, hogy nem lehet valaki egyszerre polgármester és MOB-elnök, egyszerűen ehhez a feladathoz egész ember kell. Valaki szerint olyan nincs, hogy a 2016-os olimpiai beszámoló 2017. május 2-ra készül el, ilyen csúszás korábban sohasem volt – Borkai munkatempója lett volna a gond? Kemény Dénes úgy gondolja, egyszerűen hét év alatt annyi mindenkinek kellett nemet mondania, hogy egy idő után betelik a pohár, és leváltják. Borkai maga az ezt firtató kérdésre azt mondta a hvg.hu-nak, ezzel nem foglalkozik, ez már a múlt. Most már rendesen tud Győrrel foglalkozni, a polgármesteri feladatokra koncentrálni.

Akárhogy is, Kulcsárt valakik kitalálták.

"Maga valószerűnek látja, hogy valaki csak úgy ül Svájcban, majd gondol egyet, és jelentkezik elnöknek?"

– tették fel a kérdést a hvg.hu tudósítójának. Tény, Kulcsárt meg lehetett találni: nagybátyja Kulcsár Győző kardvívó, maga is MOB-tag, aki 1972-ben Schmitt Pállal egy csapatban nyert olimpiát. Tehát ilyen irányból érkezhetett az új, fiatal, agilis, szép reményű jelölt. Más arra hívta fel a figyelmet, hogy az új vezetés BOM-os orientáltságú, erre utal a barát, Szalay-Berzeviczy örvendezése is.
 
De hát nem lehetséges, hogy egyszerűen a szakmai program győzött, minden politikumot mellőzve? Nem úgy tűnik, a két korábbi alelnök, Magyar Zoltán és Gémesi György helyére a MÚSZ-ban tavaly lemondott Orendi Mihály és Deutsch Tamás érkezett, utóbbi egyértelműen a politika választottja.

Hirdetés