Meglehetősen rovott múltú kopaszcsapat segítette tavaly februárban a herceghalmi polgármester feleségét, Erdősi Lászlónét, hogy elsőként juttassa célba a vasárnapi boltzárral kapcsolatos kezdeményezését a Nemzeti Választási Iroda (NVI) épületében – derítette ki az Átlátszó.
A bűnügyi nyilvántartás szerint az Erdősinét tavaly februárban segítő tucatnyi kopasz férfi csaknem mindegyike volt büntetve korábban – olvasható az oknyomozó portálon.
Egyebek mellett rablás, garázdaság és kábítószerrel visszaélés szerepel a bűnlajstromukban, egyiküké azonban különösen hosszú. Őt két év hat hónapra ítélte a bíróság kábítószerrel visszaélés, kiskorú veszélyeztetése, gyerekkorú sérelmére elkövetett súlyos testi sértés miatt egy 2006-ban, a Csepeli Rendőrkapitányságon kezdődött büntetőeljárásban. Emellett elmarasztalták bódult állapotú járművezetés, súlyos testi sértés, rablás, lopás, garázdaság miatt. Fiatalkorúak börtönében is ült. És ezzel még nincs vége: súlyos testi sértés miatt folyik ellene eljárás egy 2013-as ügyben.
Néhány embert közülük a média is azonosított már. Hárman biztosan dolgoztak a Kubatov-vezette FTC mérkőzéseit biztosító Fradi Securitynek az Átlátszó szerint. Szintén fradiszeku-közeliként azonosították azt a férfit, aki munkahelyének a kormányőrséget tűnteti fel facebookos profilján.
A 444.hu is azt írta hétfőn, hogy fotók alapján egy biztonsági őr feltűnt tavaly a választási iroda előtt és idén a Fradi Európa Kupa-döntős győzelménél is.
Miután a rendőrök sikerrel beazonosították a kopasz gárda tagjait, bűncselekmény hiányában megszüntették a nyomozást az ügyben, amelyben több feljelentés is született korábban, köztük Nyakó Istváné, választás rendje elleni bűncselekmény gyanúja miatt. A megszüntetéshez kapóra jött, hogy Kúria időközben kimondta: mégis csak Nyakó Istváné volt az érvényes népszavazási kérdés. Korábban a választási iroda még a kopaszok védelmét élvező Erdősinét hozta ki győztesnek, arra hivatkozva, hogy ő ért oda előbb blokkolni aznap reggel az NVI időbélyegzőjéhez.
Nyakó István panasszal élt amiatt, hogy a rendőrség tavaly nyáron megszüntette a nyomozást az ügyben. Ezt a panaszt múlt csütörtökön utasította el a Fővárosi Törvényszék anélkül, hogy akár a biztonsági embereket, akár Kubatov Gábort kihallgatták volna az ügyben. A rendőrök azt kérték Nyakótól, adjon személyleírást a kopaszokról, mintha nem készült volna róluk több száz felvétel tavaly februárban.
Az ügy egyetlen jogi következménye az lett, hogy garázdaságért elítélték Gulyás Márton aktivistát, aki a botrány után tiltakozásképpen lecsavarozta a választási iroda névtábláját.