Itthon Dercsényi Dávid 2017. április. 22. 07:00

A kinevetett Békemenet után komolyra fordul a dolog az ellenzéknek is

Két fővárosi időközi választás is lesz a hétvégén, megnéztük, kik indulnak, mik az esélyek, mit akarnak a jelöltek. A baloldal továbbra is képtelen összpontosítani az erőit. Kérdés, a Fidesz népszerűsége és dominanciája mire lesz elég a nagy tüntetések utáni első választási szituációban. Sokak számára lehet tanulságos a vasárnap.

A vesztes utólag azt mondja róla, hogy lényegtelen, a győztes viszont azt, hogy trendeket mutat. Mi az? Hát persze, hogy időközi választás. A hétvégén két budapesti kerületben is sor kerül ilyenre. Összeszedtük, hogy hol mi a helyzet, és mire érdemes figyelni.

1. kihívás: Zugló

A XIV. kerület politikai értelemben az ország Bermuda-háromszöge. A kerület 3. körzetében azért kellett kiírni időközi önkormányzatiképviselő-választást, mert eltűnt a szocialista párt helyi képviselője. Sápi Attilát 2016. január 6. óta nem látta senki. Egyik cégét százmilliós adótartozás miatt fel kellett számolni, és amikor utoljára látták egy sörözőben, feltűnően zavartan viselkedett. A rendőrség nyomozása a választások közeledtével lett erélyesebb, egy másik alosztálynak adták át az ügyet idén márciusban, és újra kihallgatták a tanúkat, de eredmény még nincs.

Zuglóban mindig történik valami rendkívüli, Papcsák Ferenc volt fideszes polgármester milliós vécéjétől kezdve lehetne sorolni a példákat. A képviselő-testületben holtverseny van: 9-9 a kormányoldali és az ellenzéki képviselők aránya, tehát az időközi győztese valamelyik oldalt megerősíti majd -– a döntésekhez 12 szavazat kell, a kisebb pártok, szervezetek képviselői pedig meggyőzhetőek, mármint abban az esetben, ha a Fidesz és az MSZP nem egyezik meg valamelyik ügyben a Párbeszéd polgármesterének, Karácsony Gergelynek a feje fölött.

A választások a kerületben szorosak, Sápi Attila 2014-ben csak 7 szavazattal előzte meg az akkori fideszes jelöltet, Szathmáry-Jähl Angélát, aki, sokáig úgy tűnt, megint indulhat, de végül egy gyerekorvos, Somodi Zoltán mellett döntött a kormánypárt.

Az MSZP a Párbeszéddel, DK-val és Összefogás Zuglóért szervezetekkel együtt indítja Bitskey Tibor színész unokáját, Bitskey Bencét.

MTI / Máthé Zoltán

Az Együtt és a Civilzugló Egyesület az utóbbi szervezet jelöltjét indítja, Drevenka Monika gyógyszerészt. Neki már meg kellett tapasztalnia a negatív kampányt – a gyógyszertárat, ahol dolgozik, személyeskedő plakátokkal ragasztották össze, és a Civilzugló elnöke, Várnai László is azzal szembesült, hogy melegrandi-oldalakon hoztak létre a nevében profilt ismeretlenek – ő feljelentést is tett ezek miatt. De volt más csúnya ügy is, az MSZP azért fordult a Nemzeti Választási Irodához és a Belügyminisztériumhoz, mert egy MSZP-s szórólap elleni fideszes panaszra válaszul valakik fiktív, de formailag rossz fellebbezést nyújtottak be a helyi választási irodához Tóbiás József MSZP-pártigazgató nevében. Ezzel az MSZP elvesztette volna a tényleges jogorvoslati lehetőségét.

Béres Márton

Úgy tűnt egy ideig, az LMP is beállhat Drevenka mögé, de végül saját jelöltet állított: a 22 éves közgazdász-hallgató Csordás Balázs Gyula jelölését március 5-én jelentette be a párt. Ekkor Csordás arról beszélt: "ő valóban az emberek problémáival szeretne foglalkozni, és megválasztásával erősödne 'az emberek hangja' a XIV. kerületben."

"Végre itt a tavasz, gondoltuk, ideje megnyerni egy választást. Zugló pedig egész közel van" – ezzel a csatakiáltással szállt be a küzdelmekbe a Magyar Kétfarkú Kutyapárt. Őket Tóth Imre fogja képviselni, a kampányba pedig például mobil választási fával szálltak be tipikusan kétfarkú módra. Tóth nemrég megtekintette Zuglót Debrecenből, mivel hogy ott lakik.

MKKP

Végül hatodiknak a Munkáspárt is indít egy jelöltet, Szentpáli Kolost. A Jobbik viszont Szentendre után Zuglóban sem indít jelöltet, nem látja értelmét a párt egy tipikus bal-jobboldali "maffia" közti választásba beszállni győzelmi esély nélkül.

A helyi problémák, gondok megoldása egyfelől, az országos politika és pártpreferenciák másfelől: az időközi választások örök kettőssége. A Jobbik nélkül a megosztott kerületben a jobboldalnak sikerült egy helyre koncentrálnia a szavazóit, elvileg nekik áll a zászló, hiszen egy fideszes jelöltre jut öt baloldali. Elvileg itt lehetett volna tesztelni az országos parlamenti választásra csodafegyverként kikiáltott előválasztást, de a baloldali pártok belső torzsalkodásai és egymásra mutogatása ezt nem tették lehetővé. Érdekes kérdés, hogy a nagy tüntetéshullám után például a kétfarkúak képesek lesznek-e profitálni a tiltakozáshullámból.

2. kihívás: Józsefváros

A Nyócker legmélyebb bugyra a Magdolnanegyed, más néven Bronx, ahol január 31-én lemondott a mandátumáról Balogh István Szilveszter fideszes képviselő. A Magdolnanegyedben a 15-64 éves korosztály 16,4 százalékának van legfeljebb általános iskolai végzettsége, és közben nincs rendszeres munkajövedelme. A Józsefvároshoz viszonyítva is magas az aránya az egyszobás és komfort nélküli lakásokban élőknek. Ugyanakkor 2015 óta zajlik a terület rehabilitációja. Politikailag a kerület képviselő-testülete masszívan fideszes: 11 kormánypárti képviselő mellett öt ellenzéki van a DK-tól a Jobbikon át az MSZP-ig.

A legérdekesebbek itt a független jelöltek. Románné Bolba Márta evangélikus lelkész korábban a hajléktalanokért és a menekültekért is kiállt, amivel nemcsak a magyarországi egyházak képviselői közül tűnt ki, a józsefvárosi polgármester, Kocsis Máté szegény- és menekültellenes retorikájával és intézkedéseivel is szembehelyezkedett. Neki helyben van gyülekezete, itt is él. Programja a kocsisi szigorú, fegyelmező-büntető logika antitézise, szociális kompetenciával állna a helyi problémákhoz. A másik területe pedig a lakhatás problémáinak megoldása. Tipikus baloldali célok, érthető tehát, hogy az MSZP Pityinger Lászlót, azaz Dopemant támogatja. Azért őt, mert ő a Milla alternatív köztársasági elnöke (2012-től), kemény társadalomkritikát fogalmaz meg, harcol az Orbán-kormány ellen, egyenes ember, neveli kislányát és fogyatékkal élő bátyját.

Fazekas István

Dopeman helyi erő, "az ecetfa mellett nőttem ki a betonból", ahogy a 24.hu-nak mondja. 2013-ban azzal szerzett politikai hírnevet, hogy belerúgott az Együtt-PM által szervezett hungarocell Orbán-szobor ledöntésekor a szobor fejébe. Nyilvános megszólalásain nem helyezett túl nagy hangsúlyt politikusi programjára.

A Fidesz nem kockáztat, Sántha Péterné alpolgármestert küldi csatába.

MTI / Illyés Tibor

Király Éva az Együtt-A Korszakváltók Pártja jelöltje április 18-án bejelentette, visszalép, Bolba támogatására szólította fel híveit, hogy ne forgácsolódjanak szét a baloldali szavazatok. A neve lesz rajta a szavazólapon.

Bolba Márta szeretett volna közös vitát Dopemannel és Sántha Péternével, de előbbi visszautasította, utóbbi nem is reagált rá.

Huszár Péter a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltje, "a közbiztonság jelöltje", ő a Facebookon a kampányeseményeken kívül leginkább Vasas kézilabda-eredményeket és Wass Albert-idézeteket posztol. Egyik programpontja pl: a hajléktalan-ellátó szervezetek csak akkor juthassanak állami, önkormányzati forrásokhoz, ha az utcán élő hajléktalanok számát "érdemben tudják csökkenteni".

Konczos László a Magyar Munkáspárt jelöltje, ő a rehabilitációt és a lakások fejlesztését folytatná, és több kisboltot szeretne a Magdolnanegyedben.

A Fidesz-kerületben valószínűbbnek tűnik az alpolgármester győzelme, de sokak kíváncsiak arra, milyen eredményt érhet el a celeb Dopeman és az evangélikus lelkésznő Bolba.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.