Két hét szünet után újra Kormányinfót tartott csütörtökön Lázár János. Téma volt bőven, hiszen továbbra sem csitulnak a kedélyek a lex CEU miatt, már az Országgyűlés előtt van a civilszervezeteket megbélyegző törvénytervezet és kijöttek az első számok a 2018-as költségvetésről.
A 85. Kormányinfó legfontosabb bejelentései:
- Eddig - 12 nappal a postázás után - összesen 204 ezer kitöltött nemzeti konzultációs kérdőív érkezett vissza.
- Május 2-án tesz esküt Süli János, a paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter.
- Június 15-én fogadhatják el a 2018-as költségvetést.
- Jövőre 5 százalék lesz az internet áfája és a hal áfája is 5 százalékra csökken.
- Maximum 2018 után valósulhat meg az, hogy a vállalkozóknak is a NAV készítse le az adóbevallást
- Lázár szerint nincs realitása annak, hogy a Fidesz kilép az Európai Néppártból és a V4-es országokkal alakít saját frakciót.
“Megfontolásra érdemes”, hogy a nemzetiségi szervezetek kikerüljenek a civiltörvény hatálya alól, de erről is a beterjesztőnek kell döntenie, mondta Lázár.
Dilemma, hogy a magyar civiltörvény precedens lehet Romániában, tette hozzá Lázár. A Fidesz frakció is megfontolja ezt a szempontot.
"Ebben nem számíthat rám a Jobbik" - Lázár elmondása szerint csupán véletlenségből szavazta meg a Jobbik javaslatát, ami korrupciós ügyekben szigorított a volna a Btk.-t. Lázáron kívül 5 másik kormánypárti képviselő is igennel voksolt. Ők is véletlenül szavaztak így, mondta Lázár.
A CEU csinált politikai kérdést a lex CEU-ból, nem a kormány, jelentette ki Lázár.
“Mondják ki, ha azt akarják, hogy törvényen felül álljanak!”
A kormány nem tudja, mit akar a CEU, se azt, hogy az amerikaiak. A törvény kizárja, hogy jelenlegi formájában működjön tovább az egyetem, tette hozzá a miniszter.
Egy kérdésre Lázár elmondta, hogy Altusz Kristóf európai és amerikai kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár már tárgyalt a CEU-ügyében.
Lázár szerint a mostani tüntetők “Gyurcsányéktól már gumilövedéket kaptak volna.”
Lázár azt tapasztalta, hogy “amikor a migránsok megtámadták a Keleti pályaudvart”, akkor is profin viselkedtek a rendőrök.
A tüntetők provokálni akarják a rendőröket.
"Nem találkoztam olyan információkkal, amik a kormány megbuktatására irányulna az utcai tüntetések révén. A kormány számára tolerálható, hogy több tízezren demonstrálnak, és túl van pörgetve az egész ügy, mivel Nyugat-Európában ennél jóval gyakrabban vannak demonstrációk" - mondta Lázár.
A 24.hu írta meg korábban, hogy az uniós pénzek pályáztatásának és szétosztásának informatikai rendszerére kapott 18 milliárd forint visszafizetését helyezheti kilátásba az EU: Brüsszelben ugyanis durva hibákat találtak a magyar projektnél, így a teljes pénzügyi korrekciót kezdeményezhetik.
Lázár elismerte, hogy valóban vizsgálódik az Európai Bizottság és szerinte a testületnek igaza van, tehát elveszíthetjük a 18 milliárd forintot.
A miniszter hangsúlyozta: a vizsgálatok az Altushoz, így áttételesen Dobrev Klárához, illetve a 2006 és 2009 közötti szabálytalan pénzfelhasználásra vonatkoznak.
Még nem dőlt el, hogy Orbán Viktor elmegy-e a jövő heti európai parlamenti vitára - mondta Lázár.
Lázár szerint ez már nagyok esetben működik, például a CEU ügyében is ezt látta a miniszter.
“Komolyan vehető-e az a politikai erő, amelyik nemrég még Magyar Gárda mellényben tüntetett, aztán Soros György egyeteme mellé áll?”
A választók ilyen konkrét ügyek mentén döntik el, mely pártok hitelesek, megbízhatóak.
Ezt a Budapest-Belgrád vasútvonalról mondta ezt Lázár, ami egy "nagyon bonyolult kérdés."
Nem fizikát vagy biológiát fog tanítani képzettségnélküli tanárok - hangsúlyozta Lázár. Első ránézésre valóban aggasztó lehet az elképzelés, maga is meglepődött a híren, mondta Lázár, de teljesen racionális az igény. Lázár szerint arról van szó, hogy például egy mérnök-informatikus taníthat-e informatikát.
Az Emmi döntését a köznevelési kerekasztal is támogatta.
A gyógypedagógiai területen nem lesz olyan szintű liberalizáció, ami a gyógyító tevékenységet érintené, tette hozzá.