Itthon hvg.hu 2017. április. 20. 17:25

Most jutott eszébe az igazságügynek konzultálni a civilekkel

Meghívott az Igazságügyi Minisztérium több szervezetet is a civiltörvény sokat kritizált módosításának egyeztetésére. A civilek el is mentek, de a mai találkozó után sem változott az álláspontjuk, vitára alkalmatlannak tartják a javaslatot.

Az igazságügy gesztusának komolytalanságát jelzi, hogy a minden szempontból elfogadhatatlan törvényjavaslat parlamenti vitája egy nappal a minisztériumi tárgyalás előtt megkezdődött – írta közös közleményében öt szervezet.

A tárcánál ma megjelenő civil szervezetek közül az Amnesty International Magyarország, a Magyar Helsinki Bizottság, a Háttér Társaság, a Társaság a Szabadságjogokért és a Transparency International Magyarország Alapítvány elutasítja, és vitára alkalmatlannak tartja a törvényjavaslatot. Arra kérik a kormánypártokat, hogy vonják vissza a változtatásokat.

A tervezett változtatásoknak a kormánypártok állításával szemben nem az a célja, hogy a társadalom számára átláthatóbbá tegye a civil szervezetek működését – írták.

A mostani kormánypártok által elfogadott törvény jelenleg is kötelezi arra a közhasznú szervezeteket, hogy nyilvánosságra hozzák a bevételeik mértékét és azt, hogy kik a támogatóik. A civil szervezetek többsége a törvényben előírtnál is sokkal átláthatóbban működik, ha pedig valamelyik szervezet megszegné a szabályokat, az államnak eddig is rendelkezésére álltak az ahhoz szükséges eszközök, hogy megfelelően szankcionálja a szabálytalankodókat – tették hozzá.

"A fideszes képviselők által jegyzett törvényjavaslat önkényesen külföldről támogatottnak minősít és regisztrációra kötelez egyes civil szervezeteket és a támogatóikat. Ez a szabályozás semmilyen alkotmányosan igazolható célt nem szolgál, ugyanakkor megbélyegez és kirekeszt számos független és önálló hangon megszólaló közéleti szereplőt" – áll a közleményben.

Az öt szervezet szerint a külföldről finanszírozott stigma az évek során felépített kormányzati kommunikációval együtt nyer valódi értelmet, amelyben minden, ami külföldi, az szükségképpen a magyar nemzet érdekei ellen van.

A törvényjavaslat egyes civil szervezeteken túl a külföldinek minősített támogatókat is stigmatizálja – legyenek azok magánszemélyek (például külföldön élő magyarok vagy Magyarországon élő külföldiek), magánalapítványok, külföldi államok, nemzetközi szervezetek, az Európai Unió vagy akár az ENSZ és szakosított szervezetei – közölték.

Hirdetés