Palkovics két napja arról beszél, hogyan kerülheti ki a CEU a frissen elfogadott törvényt, azonban az egyetemnek az általa vázolt megoldás nincs ínyére. Arról nem is beszélve, hogy pont azzal támadta a Fidesz a CEU-t, hogy nem tartja be a törvényeket. Ami akkor nem volt igaz, így viszont még igaz is lehetne.
„A jogászaink próbálják megfejteni, mint valami kódot”, hogyan adhatna ki amerikai diplomát a CEU, ha elvesztené a működési engedélyét – mondja Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese. Enyedi Palkovics László oktatási államtitkár szavaira reagált, aki kedden Brüsszelben, majd szerdán hvg.hu-nak azt mondta, könnyű megoldani a CEU problémáját, legfeljebb a működési engedélyét veszítheti el az egyetem, de a képzései nem kerülnek veszélybe akkor sem, ha nem teljesíti a múlt héten elfogadott törvény szabta két új feltételt. Az államtitkár szerint elég lenne egy megbízás a Közép-európai Egyetemnek, hogy licencszerződéssel végezze a képzéseket.
Enyedi Zsolt szerint ez koránt sem ennyire egyszerű, a Palkovics által vázolt megoldás mindent felforgatna, ráadásul kiskapunak tűnik, ami semmi garanciát nem jelent az egyetem további működésére.
A jogászok azt sem értik, hogy férne össze a törvénnyel a licencszerződés kibővítése, most tanulmányozzák Palkovics ezen gondolatát is. Legegyszerűbben úgy foglalható össze a változás, hogy míg most a CEU egy Budapesten működő amerikai egyetem, addig az államtitkár által vázolt megoldással egy budapesti egyetemmel együttműködő amerikai egyetem lenne, vagyis megváltozna a jogi státusza.
Ráadásul a CEU-nak nemcsak a magyar, hanem az amerikai jognak is meg kell felelnie, ha a jogállása megváltozna, elképzelhető, hogy új jogi és akkreditációs dokumentumokat kell beszerezni Amerikában, ami nem biztos, hogy lehetséges – mondja Enyedi.
„Ezt nem lehet egy vállrándítással elintézni, nagyon súlyos szervezeti kihívást jelentene egyetemünk számára. Ha még végig is lehet vinni az új típusú akkreditációt, ahhoz valószínűleg hosszú idő szükséges, talán évek is. A jelenleg csak jogilag differenciált egyetemet ez a valóságban is kettészakítaná, és a két egység közötti harmóniát sokkal könnyebben meg lehetne zavarni a jövőben.”
Arra a kérdésre nem tudott válaszolni, hogy Palkovics törvénysértésre buzdította-e az egyetemet, de nem találta valószínűnek. Ugyanakkor miután csak egy nyilatkozatról van szó, a részleteket nem ismeri. Az biztos, hogy furcsa megoldásról van szó, irányát tekintve ellentétes azzal, amit eddig hallottak a kormány részéről. Eddig azzal kritizálták a CEU-t, hogy nem elég szimpla, átlátható a működése, most pedig még bonyolultabbá tennék a rendszert. Az Enyedi szerint üdvözlendő, hogy a kormány keresi a megoldást, de valami másra lenne szükség. Azt továbbra is várják, hogy a kormány leüljön velük tárgyalni, a sajtón keresztüli üzengetés nem azonos az egyeztetéssel.
Azt a kifejezést túl erősnek gondolja, hogy a kormány meghátrált volna ezzel a Palkovics nyilatkozattal, azt viszont érzékeli, hogy a korábban használt szlogeneket, pl. hogy csaló egyetem, aktivistaképző, stb., már nem hangoztatják.
Enyedi azt mondja, egyre fontosabbnak látják a nemzetközi szerződés megkötését.
„Kell a nemzetközi garancia, anélkül nem látjuk biztosítottnak a további működést."
A CEU közben kiadott egy közleményt is, amely szerint azt várják a kormánytól, hogy egyeztessen velük, mert a médiában folytatott eszmecsere nem helyettesíti a hosszú távú, bizalmon alapuló közvetlen kapcsolatot. Az államtitkár nem kereste meg a CEU-t az általa vázolt lehetőséggel, amit amúgy az intézmény nem is tart koherensnek. Az egyetem üdvözli, hogy az Egyesült Államok kormánya a teljes támogatásáról biztosította őket, és hogy az Európai Bizottság kivizsgálja a törvénymódosítást, és mérlegeli a kötelezettségszegési eljárás megindítását is.