Ha kedden elfogadja a parlamenti többség a CEU-t ellehetetlenítő törvénymódosítást, az államfő még mindig megakaszthatja a folyamatot.
"Elég nagy az ügyben a hisztériakeltés, ezt gyorsan le kell zárni" – indokolta a keddi Magyar Nemzetnek Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője, miért nyomják át a parlamenten kivételes eljárásban a CEU "státuszát rendező", lényegében a Soros György alapította egyetemet ellehetetlenítő törvénymódosítást.
A törvénymódosítás elleni fellépés leghatékonyabb módja, ha Áder János köztársasági elnök még a törvény hatálybalépése előtt az Alkotmánybírósághoz fordul. Ádernek a törvény elfogadása után 5 napja van arra, hogy aláírja a jogszabályt, visszaküldje a parlamentnek megfontolásra, avagy az Alkotmánybíróság vizsgálatát kérje.
A testületnek az utóbbi esetben 30 napja lenne megállapítani, összhangban áll-e a jogszabály az Alaptörvénnyel. (Sólyom László volt köztársasági elnök a CEU-nak küldött üzenetében arra utalt, hogy nem.) Ha nem, a kifogásolt részeket a testület megsemmisítheti.
Nem véletlen, hogy a keddi élőlánc szervezői Áder Jánosnak is üzenni akarnak, kérve őt, hogy ne írja alá a törvényt.
Frissítés: kedden petíció is indult azért, hogy a köztársasági elnök ne írja alá a felsőoktatási törvény módosítását.
Utólagos normakontrollt a parlamenti képviselők negyede kezdeményezhet, ehhez ötven aláírásra, tehát ellenzéki összefogásra lenne szükség. Az Ab-hez fordulhat a Kúria elnöke, a legfőbb ügyész és az alapvető jogok biztosa is. Az utólagos normakontroll esetén az Ab-t nem köti határidő a határozat meghozatalában.