Itthon MTI 2017. április. 03. 11:19

Kiszórják a rókacsalikat, oda kell figyelniük a kutyatartóknak

Elkezdték kiszórni a rókák veszettség elleni vakcináját tartalmazó csalétkeket. Egy ideig nem szabad legeltetni, illetve kiengedni a kutyákat az érintett területekre.

Megkezdődött a rókák tavaszi veszettség elleni vakcinázása, április 15-ig tart – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőn. Az érintett térségekben a vakcinázás kezdetétől számított huszonegy napig az illetékes járási főállatorvos ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendel el.

A rókák vakcinázását évente kétszer szervezi az állategészségügyi hatóság. A több mint 600 millió forintos költségvetésű program 75 százalékos Európai Uniós társfinanszírozással valósul meg.

Idén tavasszal Magyarország területének nagyjából kétharmadán, 67 ezer négyzetkilométeren történik a vakcinát tartalmazó csalétkek kiszórása kisrepülőgépről. A csalétekszórás a lakott, beépített területeket nem érinti.

A csalétek belsejében alumíniumbliszterben található a vakcina. Annak érdekében, hogy a rókák minél nagyobb arányban egyék meg a csalétekbe rejtett oltóanyagot, az érintett térségekben a vakcinázás kezdetétől számított 21 napos időtartamra az illetékes járási főállatorvos ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendel el.

Az érintett települések listája elérhető a Nébih honlapján. A korlátozások pontos időpontjáról a települések önkormányzati hirdetőtábláján, valamint a külterületeken kihelyezett plakátokról tájékozódhatnak az érintett térségek lakói.

A veszettség vírusára a vadon élő és házi emlősállatok egyaránt fogékonyak, de vakcinázással a betegség megelőzhető. A kutyák védőoltása kötelező, illetve ajánlott a szabadba kijáró macskák veszettség elleni oltása is.

Vadállatokban a fertőzés fő fenntartói a vörös rókák, melyek magyarországi állománya 75 ezresre becsülhető. Az immunizálási program hatékonyságát a kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával ellenőrzi az állategészségügyi hatóság. Emberi megbetegedés 1994 óta nem volt Magyarországon.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.