Itthon hvg.hu 2017. április. 03. 16:18

Több száz Angliában tanuló magyar írt Balognak, hogy álljanak le

A legnevesebb egyetemek magyar hallgatói a Balog Zoltánnak és nagykövetnek írt levélben védik meg a CEU-t.

Kétszázhúsz Nagy-Britanniában tanuló magyar egyetemista írta alá azt a Balog Zoltán Emmi-miniszternek és Szalay-Bobrovniczky Kristóf londoni magyar nagykövetnek írt nyílt levelet, amelyben azt kérik, a kormány vonja vissza a CEU-t ellehetetlenítő törvényjavaslatot.

Az aláírók a szerkesztőségünknek is eljuttatott, udvarias hangvételű levélben először a szolidaritásukról és támogatásukról biztosítják a Közép-európai Egyetemet, vagyis a kormányzat által kipécézett CEU-t, egyben aggodalmukat fejezik ki az egyetemet érintő jogi változásokkal kapcsolatban. Azt írják, ezek a változások sértenék az oktatási és kutatási szabadság elvét, melyhez minden Magyarországon működő intézménynek és magyar állampolgárnak joga van.

Aztán méltatják a levélben a CEU-n zajló magas szintű, és sok mindenki által hozzáférhető szakmai programokat, illetve kihangsúlyozzák, hogy a külföldön, az angolszász oktatásban alapképzést elvégző hallgatók jobb eséllyel jönnek haza a CEU-ra, mivel ott versenyképes mester- és doktorképzés zajlik. Mivel ők angolszász oktatási rendszerben tanulnak, teszik hozzá a levélben, aggodalommal töltené el őket, ha a világszínvonalú intézmény nem folytathatná tovább immáron 25 éve folyó magyarországi munkáját.

Végeredményben azt szorgalmazzák, hogy a kormány vonja vissza az egyetemet érintő törvényjavaslatot, és kezdjen megbeszéléseket a CEU-val, "tekintettel arra a kárra, amit egy ilyen törvény okozhat Magyarország méltán kiérdemelt nemzetközi tudományos hírnevének, valamint az európai partnereivel és az Egyesült Államokkal való kapcsolatának".

hvg.hu
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.