A BKK az év jegyellenőre díjátadóján jártunk, ahol a munkájukat szerető ellenőrökkel találkoztunk. Azt is megtudtuk, mikor lesz Budapesten elektronikus jegyrendszer.
Az eseményen Dabóczi Kálmán, a BKK vezérigazgatója tartott beszédet, amelyben az ellenőri munka nehézségéről és fontosságáról beszélt. Dabóczi szerint az ellenőröknek dupla nyomásnak kell megfelelniük, mivel az amúgy is stresszes munka mellett az egyes konfliktusok a médiában sokszor nem a valóságnak megfelelően jelennek meg, és a munkavállalóknak a kommentelők gyalázkodásával is meg kell küzdeniük. Hangsúlyozta, hogy a BKK kifejezetten magas elvárásokat támaszt alkalmazottaival szemben, és az esetleges túlkapásokat minden esetben ki is vizsgáltatják.
Dabóczi hozzátette, az elmúlt évben az ellenőri létszám 120 fővel csökkent, de emellett a cég bevételei mégis 8%-kal, a pótdíjbevételek pedig 50%-kal emelkedtek, miközben az ellenőrök fizetése is mintegy 37%-kal nőtt, azaz a cég működése etéren sokkal hatékonyabb lett.
És most felejtsük el az előítéleteinket: a legjobb ellenőrök szeretik a munkájukat - amit bemutatkozó videójukban is elmondanak -, kevés konfliktusban van részük, és akaratukat szinte mindig érvényesíteni tudják a bliccelők felett. Legalábbis ezt mondta érdeklődésünkre Dankó Ilona, a 2016-os év ellenőre, aki szerint a legeltökéltebb bliccelővel is meg lehet érttetni, hogy ha van egy szolgáltatás, akkor azért fizetnie kell, és ha ezt előzőleg nem tette meg, akkor utóbb kell pótolnia. Hihetetlen, de Ilona szeret munkába járni, mert hivatását izgalmasnak és változtosnak tartja, már 27 éve dolgozik ellenőrként, és innen is szeretne nyugdíjba menni.
Dabóczi Kálmán vezérigazgató kérdésünkre azt is elárulta, hogy a sokat emlegetett elektronikus jegyrendszert már 2018-ban használatba vehetik az utasok, és az első, tesztelés alatt álló kapukat júliustól láthatjuk a Deák téri állomáson.