A kormánypárti képviselők elégedettnek mutatták magukat az elnökjelöltek bemutatkozó beszéde után. Tudósítónknak a folyosón azt mondták: Majtényi László méltatlan volt az elnöki hivatáshoz, miközben Áder János a nemzet egységét képviselte.
A Fidesz stratégái hetekkel ezelőtt letették a garast: a kormánypárt számára előnyös, ha Majtényi László beszédet mondhat az Országgyűlés előtt. Úgy kalkuláltak, akkor Áder Jánossal szemben kiderül, hogy a demokratikus ellenzék jelöltje megosztó, a sajátjuk viszont nemzetegyesítő politikus. És ebből a szempontból a fideszesek teljes sikerként könyvelték el a hétfői beszédeket.
Majtényi László odaköpött az asztalta
– értékelt az első szavazási forduló alatt egy fideszes képviselő. Az ellenzék jelöltje "kiírta magát a nemzeti konszenzusból" – mondta egy másik. A képviselők elégedettek voltak saját jelöltjükkel. Szerintük Áder János mindenki felé kinyújtotta kezét, ezzel szemben Majtényi László méltatlan volt az elnöki hivatalhoz és magyar Országgyűléshez.
A képviselőknek lehetőségük lett volna arra, hogy szavazatukkal igazolják a fideszes álláspontot. Az első fordulóban ugyanis kétharmados többséget kell szereznie az egyik jelöltnek, ha el akarja kerülni a második kört. Mint kiderült, a Fidesz képviselői által látott össznemzeti gesztus ellenére Ádernek nem sikerült több támogatót szereznie, mint amennyi a kormánypártoknak eleve van.
Hiller elégedett az ellenzéki jelölttel
Hiller István szerint bátor kilállás volt Majtényi részéről a jelölés elvállalása, a beszéde tartalmas volt, jól jelenítette meg, milyen Magyarországot szeretne az MSZP is. Az is rendben van, hogy csak félóráig lenne hálás az ellenzéknek megválasztása esetén, szuverén szereplő lenne. Hiller Áderről elmondta, történész szemmel egy érdekes, részletes beszámoló volt a magyar-szerb kapcsolatokról, de az nem derült ki, milyen államfő lenne a következő öt évben.
Az olvasók eldönthetik maguk, melyik beszédet találták jobbnak, ha visszaolvassák a percről percre tudósításunkat. Vagy a két beszéd ismertetőjét (Majtényi Lászlóét vagy Áder Jánosét).