Itthon hvg.hu 2017. március. 09. 13:58

Hiába mondta Balog, a Corvinuson nem lesz szeptembertől családtudományi képzés

Balog Zoltán miniszter az ELTE-n indított társadalmi nemek (gender) tanulmányok szakra válaszul bejelentette, a Corvinuson családtudományi mesterképzési szak indul szeptembertől. Kiderült, még csak az előkészületek zajlanak.

"A nemzetközi mintákra (family studies) épülő családtanulmányok mesterképzési szak létesítéséhez szükséges képzési és kimeneti követelmények összeállítása jelenleg a véleményezési fázisban tart, ebben a folyamatban a Budapesti Corvinus Egyetem is részt vesz" – válaszolta a Budapesti Corvinus Egyetem megkeresésünkre. Amennyiben a feltételek adottak, a BCE nyitott a mesterszak indítására.

Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter nőnap alkalmából jelentette be a Magyar Tudományos Akadémián, hogy ősztől indul a családtudományi mesterképzés, mert a kormány a társadalmi nemekre nemet mond, a változó társadalmi szerepekre azonban igent. A szeptemberi indítás több okból is furcsa volt, egyrészt a Magyar Felsőoktatási Bizottság honlapján az egésznek nyoma sincs, másrészt a jelentkezési határidő is lezárult.

Az egyetem válasza szerint

2017 szeptemberétől a szakot megalapozó szakirányú továbbképzés indítását tervezi.

Erről szól majd

A családtanulmányok mesterszak tervezett képzési programja szerint a 4 félév alatt alkalmazott statisztikai és kutatási módszertant, szakspecifikus társadalomtudományi (jogi, közgazdaságtani, politológiai, szociálpolitikai) ismereteket, családszociológiát, demográfiai ismereteket, valamint családpolitikai tervezést és elemzést tanulnak majd a hallgatók. A cél, hogy a végzett hallgatók képesek legyenek a családok vizsgálatára fókuszáló tudományos tevékenységre, a demográfiai kihívásokra adandó tudományos igényű válaszok kidolgozására és a családokat érintő szakpolitikai koncepciók, intézkedések hatásainak elemzésére – írták.

Miután a társadalom és a gazdaság fontos alapegységeként tekintenek a családokra, az egyetem tavaly létrehozta a Családi Vállalatok Központot – a német Stiftung Familienunternehmennel együttműködve –, amely a családi tulajdonú vállalatokat kutatja. Ettől erősödhet a társadalom és gazdaság, az indítandó családtanulmányok mesterszak is ezt a törekvést támogatja – zárul a válaszuk.

Megkerestük az Emmit is, hogy Balog bejelentése hogyan egyeztethető össze az egyetemi autonómiával, kérdésünkre egyelőre nem kaptunk választ.

Nem vécéfelirat, kismamák sorsa a tét

A KDNP és a miniszter teljesen félreérti – vagy nem érti meg –, miről szól a genderképzés, vagy magyar nevén társadalmi tanulmányok szak. Az ELTE Társadalmi Nemek Tanulmánya Mesterszak igazgatója a hvg.hu-nak korábban elmondta, „a társadalmi nemek tanulmánya mesterprogram nem a vécéfeliratokról szól majd, hanem olyan kézzelfogható és jelentős problémákkal foglalkozik majd, mint például a családon belüli egyenlőtlen munkamegosztás, a gyermeküket egyedül nevelő nők szegénységi kockázatai, a munkaerőpiaci egyenlőtlenségek, a szülés utáni munkaerőpiaci lehetőségek és ezek gazdasági környezete." A KDNP-nek ez csak magyarázkodás, és fenntartják, hogy egy tudományegyetem foglalkozzon tudománnyal.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?