Szigorította az Országgyűlés a jogi határzárra vonatkozó szabályokat, így a jövőben szinte valamennyi menedékkérő kötelezően őrizetbe kerül. A módosítások az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint súlyosan aggályos.
A törvénymódosítás elfogadása után az UNHCR közleményt adott ki, amelyben jelezte: mélységes aggodalommal tölti el az az új magyar törvény, amely azt célozza, hogy az országban minden egyes menedékkérőt, köztük számtalan gyermeket is, kötelezően őrizetbe vegyenek a menekültügyi eljárásuk teljes idejére.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden menedékkérő, így a gyerekek is, a határon elhelyezett konténerekben lesznek őrizetben tartva, körülkerítve több méter magas pengésdrót-kerítéssel, huzamos időn keresztül."
Az UNHCR jelezte: a törvény sérti Magyarországnak a nemzetközi és az európai uniós jogból fakadó kötelezettségeit, egyúttal szörnyű fizikai és lelki hatással lesz mindazokra a nőkre, gyermekekre és férfiakra, akik már amúgy is sokat szenvedtek.
A szervezet értékelése szerint az országhatárra emelt fizikai, valamint a jogi és politikai akadályok lényegében már eddig is lehetetlenné tették a menedékkérők számára, hogy belépjenek az országba, menedékjogot kérjenek, és nemzetközi oltalomban részesüljenek.
Mint írták, a nemzetközi és az európai uniós jog előírásai alapján a menekültek és a menedékkérők őrizetbe vétele csak nagyon ritka esetekben igazolható, és minden egyes személy esetében egyedileg kell mérlegelni, szükség van-e a bezárására. Éppen azért, hogy a hatóságok elkerüljék a törvénytelen önkényes és mindenkire kiterjedő őrizetbe vételt, s ha vannak alternatív lehetőségek, azokat mindig előnyben kell részesíteni.
A gyermekek bezárása pedig semmilyen körülmények között nem igazolható, hiszen az őrizetbe vétel soha nem szolgálhatja egy gyermek mindenek fölött álló érdekét."