Legalábbis ezt olvassák ki szakértők abból, hogy Mészáros Lőrinc megjelent tulajdonosként is az Opimusban. Péntek délután derült ki, hogy a tőzsdén jegyzett cég legnagyobb részvénytulajdonosai között hivatalosan is feltűnt a felcsúti polgármester. A tényt ráadásul nem is rejtették cégek mögé, ha úgy tetszik, pőrén áll ott Mészáros.
Újraolvastuk a médiatörvényt, és felhívtunk több jogászt is, hogy nem értelmezzük-e félre, de nincs kétség: Mészáros tulajdonszerzésével semmilyen "jogi helyzet" nem alakult ki a jelenleg hatályos előírások alapján. A médiában ugyanis nem tiltott a kereszttulajdonlás. A kérdés azért érdekes, mert Mészáros az elmúlt hónapok alatt a sertéstelepei mellé hatalmas médiabirodalmat is összevásárolt magának.
Tavaly decemberben jelentették be a Magyar Hírlap hasábjain, hogy Mészáros Lőrinc megvette Széles Gábortól az Echo tévét. Ebben az időben még tagadta, hogy ezzel párhuzamosan az Opimusban is tulajdona lenne. A tőzsdén jegyzett cég októberben vásárolta fel a Mediaworks csoportot, amely bezárta a Népszabadságot, majd rohamtempóban tette a kormányzati médiafelület részévé a Világgazdaságot, a Nemzeti Sportot és tizenkét megyei napilapot.
Nem kell bejelenteni, nem lesz vizsgálat
Bő négy hónappal a Mediaworks megvásárlása után tehát most jött a beismerés, amelyet Mészáros annak idején a Borsnak még tagadott: a felcsúti polgármester tulajdonában van a Liszkay Gábor által irányított kiadóvállalat (a HVG portréját itt olvashatja a fideszes média kulcsfigurájáról).
Mészárosnak azzal, hogy az Opimusot nevére vette, nem keletkezik semmilyen bejelentési kötelezettsége, vizsgálódás sem lesz. A GVH-nak és a Médiahatóságnak csak egyesülésnél vagy felvásárlásnál lenne feladata, lásd az RTL-Centrál-ügyet. Itt ez nem áll fenn. A felcsúti polgármester színre lépése szakértőink szerint nem valaminek a kezdetét jelenti, inkább a végét.
Amennyit számára a médiában kijelöltek, megvette
Mészáros megszerezte a médiában, ami számára ki volt jelölve, tulajdonát most már hivatalosan is konszolidálja, de tovább nem növeli. Az ugyanis mostantól nehezebben menne át a GVH-n és a Médiahatóságon, és a külvilág felé is kínosabbá válna.
Tehát az Index már nem lehet Lőrincé
– mondja szárazon egyik szakértőnk.
Másként fogalmazva tartani látszik magát Orbán Viktor hatalmi logikája. Mióta összeveszett Simicska Lajossal, a legtöbb területen igyekszik megosztani a tulajdoni viszonyokat a hozzá hű vállalkozók között. Nincs többé egyeduralkodó a piacon, azt felosztják 3-4 szereplőre (Mészároson kívül Habony Árpád, Andy Vajna, Schmidt Mária). Noha lennének jogi lehetőségei Mészáros Lőrincnek a további terjeszkedésre a médiában, megjelenése az Opimus mögött az általunk megkérdezett szakértők számára inkább azt jelzi: számára ennyi volt a kijelölt médiabefektetés.