Újabb három munkatársat küldött el csütörtökön az Origo azután, hogy szerdán négynek mondott fel létszámleépítésre hivatkozva.
Az Index információi szerint ezúttal a portál hírrovatának vezetőjét, egy hírszerkesztőt és a gazdasági rovat korábbi vezetőjét tették ki. A vezetőség létszámleépítésre hivatkozik, pedig a közelmúltban több embert is felvettek.
A leépítés olyanokat érint – mondták az Indexnek a forrásai –, akik nem dolgoznak még három éve az Origónál, így nem kell végkielégítést fizetni nekik.
Szerdán a hírrovatból két, a sportrovatból és az Origo fél éve indított, Unikornis című online magazinjától pedig egy-egy embert bocsátottak el.
Az elbocsátásokkal kapcsolatban csütörtök délután közleményt adott ki a Magyar Újságírók Szövetsége (MÚOSZ) új elnöke. Hargitai Miklósa azt írja: nem elvitatva a tulajdonos azon jogát, hogy meghatározza, milyen összetételű csapatot kíván a pályára küldeni, szeretnék felhívni a kiadó döntéshozóinak figyelmét a jogszerűség fontosságára.
Így arra, hogy létszámleépítésre csak akkor lehet hivatkozni, ha a szerkesztőség statisztikai létszáma a vizsgált időszakban ténylegesen csökken. Illetve, hogy bármi is az elbocsátás valós indoka, a munkáltató részéről történő egyoldalú szerződésbontás esetén az érintetteknek meg kell kapniuk minden törvényes járandóságot.
A közlemény "külön hangsúllyal idéz" a hatályos médiaalkotmány alábbi rendelkezéseiből is:
- A médiatartalom-szolgáltató munkavállalója jogosult a médiatartalom-szolgáltató tulajdonosától való szakmai függetlenségre és a médiatartalmak befolyásolására irányuló tulajdonosi vagy támogatói nyomásgyakorlással szembeni védelemre (szerkesztői és újságírói szabadság).
- Nem alkalmazható joghátrány a médiatartalom-szolgáltató munkavállalójával szemben amiatt, mert megtagadta a szerkesztői és újságírói szabadságát csorbító utasítás végrehajtását.