Az Együtt-alapító által gründolt új SZDSZ ifitagozat lenézi a vidékieket – nagyjából így lehetne összefoglalni, hogy bő egy hónap alatt mire jutott a kormánypropaganda a Momentum Mozgalom lejáratásában. Mécs János, a mozgalom egyik vezetője sosem gondolta volna, hogy ennyire felülről irányítottan működhet a kormánypárti média. Sorra vesszük, milyen ügyekkel igyekezik a kormányzati kommunikáció fogást találni a fiatalok mozgalmán.
A 266 ezer aláírás leadása és a budapesti olimpiai pályázat visszavonása óta sem nagyon talál fogást a Momentumon a kormányzati propagandagépezet. Az olimpiaellenes aláírásgyűjtéssel berobbanó mozgalom lejáratása jelenleg heves SZDSZ-ezésben és Mécs Jánosnak, a Momentum elnökségi tagjának négy évvel ezelőtti írásának felemlegetésében merül ki.
Mint ismert, a korábbi SZDSZ-es képviselő Mécs Imre fia arról értekezett ironikus hangvételű cikkében, hogy miért utálja a vidékieket: „istenkém, hogy rühellem a vidékieket, pedig nem kellene szegényeket, mert liberális vagyok meg minden, szóval melegek, cigányok, hajléktalanok, meg egyébként mindenki okés, na de a vidékieket nem tudom megszokni”.
A Momentum SZDSZ-szel való azonosításáról nemrég maga Orbán Viktor beszélt múlt heti rádióinterjújában, de a Fidesz alelnöke, Gulyás Gergely is utalgatott rá korábban, amikor „az új generáció liberális szabadcsapatainak” nevezte a momentumosokat, a kormánypárti média pedig készségesen átvette ezt az értelmezést.
Régi lemez
Ennek ellenére a hétvégén megint arról számolhatott be a kormánypropaganda, hogy az új SZDSZ lenézni a vidékieket. A Momentum által meghirdetett 45 napos országjárás szegedi állomásán demonstrálók jelentek meg a beszélgetés helyszínén, számon kérve a momentumosokon a Mécs-cikket, majd elkezdték osztogatni a szóban forgó írást és az olimpiát éltető/Momentumot gyalázó röplapokat.
Az egyik tiltakozóról hamar kiderült, hogy fidelitasos aktivista. Másnap Komáromban is a Mécs-cikk volt a slágertéma, annyi különbséggel, hogy ott már molinójuk is volt a „tiltakozóknak”, rajta egy idézettel Mécs írásából.
A kollégisták értették a viccet
Mécs a hvg.hu-nak elmondta, az írást eredetileg a Bibó Szakkollégium levelezőlistájára küldte be (a Fidesz alapításának ez az ikonikus helyszíne). Akkor nem volt ebből balhé, mindenki értette, hogy az egy paródia, pedig a kollégisták között szép számmal voltak vidékiek is. Azután kellett először magyarázkodnia a cikk miatt, hogy a Cink.hu-ra is kikerült, de még akkor sem volt ekkora ügy belőle.
Az egész történetben az lepte meg legjobban Mécset, hogy mennyire üzemszerűen, felülről irányítva működik a kormány propagandagépezete. Az ő véleményét, magyarázatát csak minimális szinten közölték az írásáról szóló cikkekben. „Nem gondoltam volna, hogy ennyire elzárkóznak majd a párbeszédtől, a másik álláspontjának megismeréséről.”
Kitérnek a párbeszéd elől
Tapasztalata szerint ha leáll elmagyarázni, hogyan értette a cikkében írtakat, akkor le lehet szerelni az indulatokat. Saját Facebookjára is kiírta, hogy mindenkinek válaszol, aki szerint sértő volt az írás. Szerinte legalább annyi pozitívuma van ennek a minibotránynak, hogy rávilágított, maga a jelenség, a vidékiek lenézése valós probléma, amiről beszélni kell.
Úgy gondolja, már nem sokáig fogják erőltetni a vidékes témát, mert ellenfeleik nem tudnak mit kezdeni azzal, ha olyan szituáció áll elő, ahol minimális esély van a párbeszédre. „Nem tudjuk még, hogy mi, de biztosan lesz majd más ügy”, tette hozzá. Mint elmondta, külön nem készülnek arra, hogy máskor is lehetnek a komáromihoz vagy a szegedihez hasonló incidensek. Az is hozzátartozik az országjáráshoz, hogy vannak ellenvélemények, magyarázta Mécs.
Haris Éva újratöltve
Nem sokkal az aláírásgyűjtés elstartolása után a PestiSrácok majd a Magyar Idők közölt „leleplező” cikket a Momentum Mozgalomról, azt állítva, hogy „már többször megbukott balliberális politikusok” állnak a mozgalom mögött. A PestiSrácoknak egy állítólagos volt Momentum-tag nyilatkozott, állítva, hogy Haris Éva, az MSZP választmányának korábbi elnökhelyettese és az Együtt egyik alapítója trenírozza a Momentum vezetőit.
Fekete-Győr András, a Momentum elnöke akkor a hvg.hu-nak cáfolta, hogy lett volna bármiféle együttműködés a Momentum és Haris között. „Mindenkit meghallgatok, de Haris Évának nem volt olyan tanácsa, amit meg kellett volna fogadnom.”
A Haris Éva-kártyát dobta be nemrég újra Szanyi Tibor, az MSZP EP-képviselője a Pesti Srácoknak adott interjújában. Szanyi állította, hogy Haris gründolta a Momentumot és a Fidesz rajta keresztül pénzelheti a mozgalmat.
Haris nyílt levélben reagált Szanyi állításaira, pitinek nevezve azokat és azt ajánlotta az MSZP-s politikusnak, hogy menjen pszichiáterhez. Haris arról is írt, hogy meglepődött a momentumosok profizmusán, a stratégiai felkészültségén. „Az a rossz hírem Neked és a pilhálféléknek, hogy nemhogy nem kellett tanácsot adni Nekik, de magam tanultam Tőlük, így egyetlen segítségnek maradt két tucat leharcolt szék és néhány asztal, ami a saját tagdíjukból bérelt szuterénjükben segített az elindulásban. A Fidesznek Soros György segített irodát intézni, nekik ennyivel én” – üzente Szanyinak az MSZP választmányának korábbi elnökhelyettese.
A titkos Lendvai–Momentum-találkozó
Hasonló történettel próbálkozott be Borbély Lénárd fideszes közgyűlési képviselő, csepeli polgármester a Fővárosi Közgyűlés múlt heti ülésén, amikor azt állította, hogy a momentumosok egyenesen Lendvai Ildikótól kaptak eligazítás az aláírásgyűjtés előtt.
„Marhaság!” – válaszolta röviden, tömören Lendvai Ildikó, amikor erről kérdeztük. Mint elmondta, a fideszes képviselő által emlegetett esemény a XXI. Század Társaság nyilvános rendezvénye volt, ahol Kocsis András Sándor, a társaság elnöke beszélgetett a Momentum két vezetőjével, miközben ő a nézők között ült. „Ez alapján a Hamletet is én rendeztem” – tette hozzá. A beszélgetés végén kezet fogott Fekete-Győr Andrással, és annyit mondott neki, hogy drukkol az aláírásgyűjtéshez, de szó sem volt titkos megbeszélésről, felkészítésről.