Erősítenék az alapellátást, évi 350 milliárd forinttal növelnék az egészségügyi kiadásokat, és pénzügyileg is ösztönöznék a szűrővizsgálatokon való részvételt - ez derül ki a Momentum csütörtökön megjelent egészségügyi víziójából.
Az olimpiaellenes aláírásgyűjtés kezdetétől azzal kampányolt a Momentum Mozgalom, hogy vannak az olimpiánál fontosabb ügyek, amelyekre hasznosabb lenne elkölteni azt a sok száz- vagy ezermilliárd forintot, amibe egy olimpia megrendezése kerülne.
Végig öt ügyet emlegettek: egészségügy, oktatás, megélhetés, lakhatás és országos infrastruktúra. Túl sok konkrétum azonban nem derült ki arról, pontosan hogyan kezdenének neki ezeknek a területeknek a megreformálásához.
Már korábban is tudtuk, hogy vannak olyan munkacsoportjaik, amelyek kifejezetten ezekkel a szakmai kérdésekkel foglalkoznak, és feladatuk szakmai tartalommal feltölteni az eddig csak szlogenek szintjén megvalósuló víziójukat.
Ennek első kézzel fogható eredménye csütörtökön jelent meg, és rögtön az egyik legérzékenyebb és legfontosabb területtel, az egészségüggyel foglalkozik. Ebből a programvázlatból legalább hívószavak szintjén körvonalazódni látszik, hogyan fognának hozzá az egészségügy rendbetételéhez:
- Évi 350 milliárd forinttal többet költenének az egészségügyre, hogy az egészségügyre fordított kiadások aránya elérje a GDP 6 százalékát. Mint írják, ez már megközelítené a fejlett országok átlagszintjét. Jelenleg ez az érték kevesebb, mint öt százalék.
- Az alapellátást a csoportpraxis bevezetésével erősítenék meg. Álláspontjuk szerint ez helyben biztosítaná a költséghatékony, magas színvonalú alapellátást.
- Pénzügyileg is ösztönöznék a szűrővizsgálatokon való részvételt.
- Eltüntetnék a finanszírozási rendszerből a káros ösztönzőket. “Az sem történhet meg, hogy azért tartanak betegeket tovább kórházban, mert ez az intézmények pénzügyi érdeke” – olvasható a dokumentumban.
- A hálapénz intézményének is nekimenne a Momentum: az egészségügyi dolgozók bérének növelésével és átlátható, korszerű adminisztrációval szüntetnék meg.
- Digitalizált adminisztrációt vezetnének be, ami többek között online átvehető elektronikus beutalókat, leleteket és recepteket jelentene. Ez hatékonyabbá tenné az ellátást és csökkentené az egészségügyi dolgozókra nehezedő terheket, érvelnek.
- Támogatnák a helyi kezdeményezéseket, megoldásokat. “Ha egy közösség új módszerrel javít a megelőzés vagy az ellátás minőségén, akkor az állam anyagi erőforrásokat és szakmai támogatást fog biztosítani az ötletek kipróbálásához”, írják az anyagban.
Papp Gergő, a Momentum sajtósa elmondta, a csütörtökön megjelent anyag még nem a választási programjuk, hanem egy alapvízió, amit majd az országjárás során szerzett tapasztalataikkal fejlesztenek tovább.