Saját beszéde révén írattatná ki Majtényi Lászlót a nemzet egységét képviselő államfőjelöltek közül a Fidesz – derült ki a kormánypártok múlt heti, visegrádi frakcióülésén. Valójában tehát nem gesztus, hanem csapda, hogy az ellenzék köztársaságielnök-jelöltje is beszédet mondhat az államfőválasztás előtt a parlamentben.
A Fidesz demokráciafelfogásával indokolta szombaton, a Magyar Időknek adott interjújában Kósa Lajos, hogy többes jelölés esetén nemcsak a Fidesz által újraválasztásra javasolt Áder János, hanem az ellenzék jelöltje is felszólalhat majd az országgyűlésben a köztársaságielnök-választás szavazása előtt. Bár a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője arra hivatkozott, hogy mióta a Fidesz került többségbe a parlamentben, mindig is adott lehetőséget az ellenzéki jelöltnek is a megszólalásra (csak 2010-ben volt ilyen egyébként, 2012-ben, Schmitt Pál lemondása után Áder János volt az egyedüli jelölt), a nagyvonalúnak tűnő gesztus mögött valójában nagyon is megfontolt taktikai elgondolás áll.
A kormánypártok háromnapos, visegrádi frakcióülésén ugyanis információink szerint nemcsak az hangzott el, hogy a Fidesz és a KDNP hétfőn hivatalosan is jelöli majd Áder Jánost államfőnek, hanem arról is, hogy a baloldali pártok által támogatott Majtényi szavazás előtti megszólalása – hiába ostorozza benne feltehetően az ország nyilvánossága előtt a hatalmon lévő erőket – éppen a kormánypártok malmára hajtja majd a vizet.
„Mentalitását és eddigi megszólalásait ismerve, Majtényinak esélye sincs olyan beszédet mondani, amivel a jobboldali választók is azonosulni tudnának. Elmondja majd szépen, milyen rosszak vagyunk, és milyen rossz a mostani rendszer. Na, de milyennek is kell lennie egy köztársasági elnöknek? Megosztónak? Nem! Semlegesnek, mindenkihez szólónak, a nemzet egységét képviselőnek. Pont olyannak, mint az utána pulpitusra lépő Ádernek” – vezette végig a kormánypárti gondolatmentet hvg.hu-nak egy ismert fideszes, jókat derülve is rajta, hogy a megszólalási „lehetőséggel” az ellenzék jelöltje saját magát írja ki ország-világ előtt a konszenzusteremtő államfőjelöltek közül.
"Majtényi magára vállalt egy szerepet, mi pedig adunk hozzá színpadot”
– foglalta össze nevetgélve a fondorlat lényegét a politikus.
Bár a volt ombudsman államfőjelölti beszédét nyilván nem ismerni még – még a hivatalos jelölését is leghamarabb a héten kezdeményezi majd a kellő számú baloldali képviselő –, az tény, hogy színre lépése óta arról beszél: arra kívánja használni a jelöltségét, hogy elmondhassa gondolatait egy általa kívánatosnak tartott, igazságosabb, és kevésbé korrupt negyedik köztársaságról. Négypontos elnöki programja minden tétele pedig – a független intézmények visszaállítása, népszavazással megerősített új alkotmány, a demokratikus nyilvánosság intézményrendszerének érvényesítése, új, tisztességes választások lebonyolítása – erős kritika a jelenlegi kormánnyal és az elmúlt hat év kormányzásával szemben.
A Népszava két hete arról írt, hogy az államfőválasztás időpontját is taktikai megfontolásból tette a lehető legkorábbi időpontra a Fidesz. A március 13-i szavazással meg tudnák ugyanis akadályozni, hogy Majtényi László elnökjelöltként szólalhasson fel a március 15-i civil és ellenzéki rendezvényein, Áder János viszont már mint újrázó államfő szerepelhetne a nemzeti ünnepen.