Csak néhány perc jut egy betegre átlagosan a háziorvosoknál – számolta ki a Magyar Nemzet.
Egyre több beteget kell ellátniuk a háziorvosoknak, ami azt eredményezi, hogy a rendelőkben hosszabbak a sorok, megnő a várakozási idő, miközben átlagosan alig néhány perc alatt kell kezelni a pácienseket – írta a Magyar Nemzet.
Az egy orvosra jutó éves betegforgalom 2015-ben már 11 474 fő volt, 2010-ben még 10 994, 2000-ben pedig csak 9208 – idézte a lap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb Egészségügyi statisztikai évkönyvét.
Ha ezt napi, átlagos betegszámra is lebontjuk, akkor 254 munkanap alatt a háziorvosoknak 2015-ben naponta 45 pácienst kellett ellátniuk, miközben a legtöbben 3-4 órát rendelnek. Ez idő alatt átlagosan 5,3 perc jut egy emberre. Ha több időre van szükség, akkor előfordulhat, hogy nem mindenki kerül sorra.
A KSH adataiból az is kiderült, hogy a magyarországi háziorvosok 2015-ben összesen 55,5 millió beteget láttak el rendelőkben, és mindössze 1,7 millió pácienst kezeltek azon kívül. Jóval ritkább tehát, hogy valakit az otthonában vizsgáljon meg az orvos.
Az évenkénti bontásból is az látszik, folyamatosan csökken a rendelőn kívüli ellátások száma, 2000-ben még több mint háromszorosa, 5,6 millió volt az otthon kezelt betegek száma a jelenleginek. Azóta azonban folyamatos visszaesés tapasztalható.
A KSH adatai alapján tizenöt év alatt már több mint 300-zal csökkent a szakmában dolgozók száma, a fiatal háziorvosok messze nem pótolják azokat, akik feladják praxisukat – tette hozzá a lap.