Itthon Kálmán Attila 2016. április. 09. 07:00

A félreértett Kövér László lesz Áder utódja?

Párttársai egy része felfelé buktatná Kövér Lászlót. A háttérharc megindult, mindenki Orbán Viktorra figyel, hogy mi lesz a karcos modorú házelnök jövője. Úgy tudjuk, Áder távozása szinte száz százalékra vehető: ő nem szeretné folytatni. Igazi unikum a Fideszben a házelnök, akit sokan messziről kerülnek a pártban, és aki a vita hevében akár Orbánt is „úgy veszi elő, mint apa a hülyegyerekét".

A feltörekvő fideszes vezetők között egyre többen vannak, akiknek kifejezetten kényelmes lenne, ha kikopna a Fidesz országos elnökségéből Kövér László házelnök, akinek epés élcelődései és megsemmisítő kritikái bárkit utolérhetnek. Ráadásul ezek gyakori tárgya a fideszes vezetők és tanácsadók urizálása és az azt megalapozó korrupciós mechanizmusok. Az 1-es számú Fidesz-tagkönyv tulajdonosát, az országos választmányi elnököt, a párt elnökségi tagját több befolyásos politikustársa is felfelé buktatná: legyen ő a következő köztársasági elnök a posztot egy ciklusra vállaló Áder János után.

Az, hogy Kövér kipottyanjon az elnökségből, Orbán Viktorhoz fűződő barátsága és az egymás iránti kölcsönös lojalitás miatt forrásaink szerint teljességgel kizárható. Hacsak nem lesz államfő. Áder mandátuma jövőre telik ki, s Orbán jó előre szeret tisztán látni a fontosabb személyi kérdésekben. Úgy tudjuk, Áder távozása szinte száz százalékra vehető: ő nem szeretné folytatni. Azt, hogy a váltás eldőlt, jelzi, hogy Kövéren kívül is kerültek már elő nevek – többnyire olyanoké, akik nincsenek egy politikai súlycsoportban Kövérrel. A Fidesz felső vezetésében egyelőre mindenki arra vár, hogy Orbán Kövért akarja-e. Nyilvánosan senki nem beszél a kérdésről, amíg a miniszterelnök nem nyilatkozik. De több forrásból is úgy tudjuk, hogy Kövérrel már beszélhetett, mert a házelnök többször, magától hozta fel ezt a dilemmát beszélgetőpartnereinek.

Hogy pontosan kik szeretnék Kövért kinyomni a választmány éléről és az elnökségből, arra inkább csak következtetni lehet. Nyugvópontra jutott ugyanis a Lázár János és Rogán Antal közötti hatalmi villongás. Miután Rogán Orbán kabinetvezetője lett, feladatköreit viszont leválasztották a Miniszterelnökségről, és külön tárcát kapott miniszteri felelősséggel, sikerült pacifikálni az Orbánnal emiatt nyíltan is szembeszálló Lázárt. Van egy hallgatólagos megállapodás, hogy a belharcokat nem folytatják.

Kövér László

Ha valaki most nyíltan Kövér államfői kinevezéséért lobbizna, az felérne a belső béke felrúgásával. Mindenki emlékszik még arra, amikor másfél éve Lázár betámadta a politikai veteránokat: a fiatal fideszesek vagyonosodását kifogásoló Pokorni Zoltánt és a vele sűrűn egyetértő Kövért. Ha valaki túl korán kezdene korteskedni a házelnök államfői kinevezése mellett, arról párton belül azt a következtetést vonnák le, hogy le akarja szorítani Kövért a politikai térképről.

Más a helyzet, ha ezt Orbán kezdeményezi – a házelnökkel egyeztetve, aki jó katonaként vállalná a feladatot. Maga a szerep nem lenne teljesen új Kövér számára: 2012-ben már ellátott államfői feladatokat a Schmitt Pál lemondása és Áder megválasztása közötti átmenet idején, de mint környezetéből megtudtuk, nem akart „díszpintypozícióban” maradni. Gőzerővel lobbizott az általa javasolt Áder János mellett. Forrásaink szerint Kövér ma már „nem ugrana el a feladat elől, még akkor se, ha közben a szíve szakadna meg”, mert úgy érzi, „korai még nyugdíjba vonulnia”, „lezárnia politikai karrierjét és lemondani párton belüli maradék befolyásáról”.

Unikum a Fideszben

Karcos humor

„A mai napig emlékszem, hogy a Körtéren találkoztunk, és csak néhány percet beszéltünk jelentéktelen dologokról, de egyszerűen nem lehetett nem figyelni rá” – nosztalgiázott a HVG-nek Kósa Lajos. A rajkos Kósa és a bibós Kövér nem voltak állandóan együtt, de nemegyszer kötöttek ki egy XI. kerületi kocsmában, az egyetemisták törzshelyén, a Kis Rablóban, ahol már arcról ismerték a besúgókat.

Amikor Kövér egy lapinterjúban azt mondta, hogy ő egy plüssmackó, és erre valaki betett az irodájába, az elnöki székbe egy játék macit, sokáig hozzá sem nyúlt, hanem vele együtt fogadta a vendégeket.

Mindez nem zárja ki, amit egy régi barája mondott: kevés, Kövérnél önmarcangolóbb és „a világ dolgaival szemben szkeptikusabb” embert ismer. „A sajátjairól is legfeljebb egy ponttal jobb a véleménye.”

Kövér sok szempontból unikum a Fideszben. Tekintélye Orbánéval vetekszik, ő a miniszterelnök egyetlen, még pozícióban lévő ősharcostársa, akinek a kormányfő nyugodt szívvel fordíthat hátat. A részletekre ugyan már nemigen van befolyása, de „nincs más, aki megengedheti magának azt a luxust, hogy nyíltan megmondja a véleményét Orbán Viktornak”. Arról megoszlanak a vélemények, hogy mire elég ez mostanában. Van, aki szerint Kövér érdemi befolyása inkább csak ideológiai, stratégiai kérdésekre terjed ki, és valójában már átléptek rajta a „nyikhaj államtitkárok”. Akik viszont nagy erőt tulajdonítanak Kövérnek, azt hozzák fel igazolásul, hogy mennyien tartanak tőle. Sok fideszes még felhívni sem meri, mások pedig inkább alternatív útvonalon közlekednek a parlamentben, csak hogy elkerüljék a folyosóját.

Azt, hogy milyen híre lehet Kövérnek, jól szemlélteti, hogy az elnökségin, vita hevében akár Orbánt is „úgy veszi elő, mint apa a hülyegyerekét”. A szívügyének számító nemzetpolitikai kérdéseken például bármikor össze tudnak kapni. De Kövér azon is kiakadt, amikor Orbán felvetette a halálbüntetés újbóli bevezetését, vagy amikor az információs jogot kívánták korlátozni a jegybank alapítványainak pénzköltésével kapcsolatban – miközben a törvényt párthűen megszavazta. Kövér – egykori titokminiszterként és nemzetbiztonsági bizottsági elnökként – a terrorfenyegetettséget bevezető alkotmánymódosítással szemben is felszólalt: szerinte ezzel nem szabad taktikázni, ha pusztán az ellenzék csőbe húzása a célja.

Alkatilag irritálja a Habony-típus, de Orbánhoz a végsőkig hű

Az 1992-ben Csepelről Szigetszentmiklósra költözött, hitelből szolid családi házat vásárló házelnökről már évek óta lehet tudni, hogy alkatilag és világnézetileg is irritálja Habony Árpád térfoglalása a miniszterelnöki stábban. De hogy ez a típus terjed a pártban, és többek kirívó életmódjáról és hirtelen vagyongyarapodásáról csámcsog a közvélemény, elszomorítja Kövért, állítják forrásaink. A házelnöknek még az sem fér bele, hogy közpénzből fizetett külföldi útjait magáncélokkal kösse össze. Úgy tudjuk, van olyan miniszter, akivel kezet sem hajlandó fogni, és rázza a hideg azoktól, akik a stadionok VIP-páholyában keresik üzleti-politikai szerencséjüket.

Mindez azonban az Orbánhoz fűződő barátságát és lojalitását nem mérgezheti meg. Ráadásul olyan ügyekben, melyek megosztják a társadalmat, mint például az oktatás központosítása vagy a menekültügy kezelése, nem fogalmazott meg különvéleményt. Orbán és Simicska Lajos 2015. februári szakításában is rögtön a barátja mellé állt, Simicskáról pedig úgy fogalmazott, ő „a magyar közélet betegségének egyik tünete”. Holott a korábbi pártpénztárnok nagyon sokat tett azért, hogy a Fidesz a hosszú ellenzéki éveket átvészelje. Kövér úgy tesz, mintha már arra sem emlékezne, hogy a kilencvenes évek első felében öccse, Szilárd – például privatizációs akciókban – Simicska egyik bizalmasa volt.

Aligha van olyan, aki a házelnöknél jobban ismeri a Fideszt, és akinek nehezebben mond nemet Orbán. Kövér emiatt egyfajta kötelezettségének érzi, hogy a hozzá forduló kegyvesztettek, a végeken küszködő polgármesterek, a vitás ügyüket rendezni akarók dolgát segítse. Ha ő nincs, a régieket senki sem képviseli, mondta egy forrásunk, aki szerint már 2002-ben is megpróbálta azokat elhelyezni, akiket a vereség miatt lecseréltek a választókerületi pozícióból. „Jó kérdés, hogy a Fidesznek van-e még szüksége lelkiismeretre” – fogalmazott azonban Kövér kapcsán a párt egy magas rangú politikusa.

Kövér László a Parlamentben. Fegyelmező házelnök

Kövér esetleges államfősége megosztaná a fideszeseket. Azok sem feltétlenül pártolják az ötletet, akik egyébként maximálisan tisztelik a személyét. Sokan elmondták, hogy nyelvtudásának hiánya, diplomáciai és protokolláris feladatokkal szembeni ellenérzései, habitusa és megosztó személye is ellene szólnak. Bár a Jobbik egyik legkövetkezetesebb ellenfele a Fideszen belül, mégis a párt radikálisának számít fazonírozatlan, öntörvényű kiszólásai miatt (lásd erről Félreértési sorozat című írásunkat). De ami még bajosabb, a szomszédos országok politikusaival is többször éles szóváltásba keveredett következetesen képviselt autonómiapártisága miatt.

„Az eldőlt, hogy még egy bohócot nem akarnak köztársasági elnöknek” – mondta egy forrásunk, arra utalva, hogy újabb Schmitt-történet nem játszódhat le. Emiatt akár életszerű is lehetne Kövér kinevezése, viszont kétséges, hogy olyan makacs, karakteres saját véleménnyel bíró köztársasági elnököt elbírna-e a nemzeti együttműködés rendszere, mint amilyennek Kövér kinéz – legyen bármennyire is hűséges Orbánhoz.

Államfővé választása a poszt jellegét is megváltoztatná. Eddig olyan politikusokból lett köztársasági elnök, akiknek a megítélésében kevésbé tükröződött az a mély politikai megosztottság, ami a magyar társadalmat áthatja. A zsigeri antikommunista Kövér egy még inkább jobbra tolódott politikai pártkörnyezetben lehetne észszerű választás, ahol a Fidesszel szemben csak a Jobbik jöhetne szóba mint váltópárt.

A félreértett házelnök

A Fideszen belül sokan úgy gondolják, nincs még egy olyan közszereplő, akinél annyira távol áll egymástól a megítélése és a valós jelleme, mint ő. Erről azonban nem csak Kövér hirtelen természete tehet, bár az közismert, hogy „ami a szívén, az a száján”, és hogy „morális indíttatásból gyakran elragadják az érzelmei”. A szerepeket is alkatának megfelelően osztotta le egymás között Orbán és Kövér: régebben gyakran előfordult, hogy utóbbi játszotta a rossz rendőrt. Vöröslő fejjel csapkodta az asztalt a párt fórumain, ha valamivel nem értett egyet, és radikális megoldást akart. Aztán jött Orbán, és egy konszolidáltabbnak tűnő javaslatot vezetett elő, miközben előre megbeszélve eleve ezt favorizálták.

Már korán kialakult, hogy inkább Kövér nyilatkozik a radikális vonulathoz tartozó Demokratának, a közrádió Vasárnapi Újság című műsorának, az akkor még nem simicskátlanított Hír Tv-nek, a Széles-birodalomhoz tartozó Echo Tv-nek és Magyar Hírlapnak. Így korán rögzült vele kapcsolatban az antiliberális politikus képe. Gyakran mintha még rá is játszana a szerepre, miközben több forrásunk is megjegyezte, hogy sokszor Kövér áll ki Orbánnal szemben a klasszikus liberális szabadságjogokért.

Legutóbb a „genderőrülettel” kavart vihart, amikor arról beszélt, hogy „lányainknak” azt kellene „az önmegvalósítás legmagasabb minőségének” tartaniuk, ha „unokákat szülhetnének nekünk”. A felvételek alapján Kövér a színpadon rögtönözhette a mondatot – pont az ilyenek miatt járnak még újságírók a Kövér részvételével zajló pódiumbeszélgetésekre.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?