Itthon Bihari Ádám 2016. december. 13. 06:00

Magyarország amerikai lobbistája: Trump ki fogja kérni Orbán tanácsát

Bihari Ádám
Szerzőnk Bihari Ádám

Egy évvel korábban még Donald Trumpot szidta, most már azt állítja, az amerikai-magyar kapcsolatok virágba borulnak majd, miután az új amerikai kormány működésbe lép. Connie Mack IV szerint Trump Orbán tanácsát is kikérheti, ha európai ügyekről van szó, mert a magyar miniszterelnököt nem csak Magyarország, de Európa vezetőjének tartja.

Az amerikai szavazóknak is elegük lett a baloldali liberális dogmákból és pragmatikus, racionális hatalomgyakorlást akarnak látni – szólt a felvezetés a Századvég konferenciáján Connie Mack IV-nek, Magyarország megbízott washingtoni lobbistájának. A volt floridai republikánus képviselő nem csak az amerikai-magyar viszonyokról, hanem az adminisztráció átállásáról, az amerikai kormányváltásról is beszélt, ez szerinte igen nehéz munka, főleg, hogy az egyik legfontosabb kormányzati szerep, a külügyminiszteré még nem dőlt el.

Mack szerint két éve, mikor Magyarországon járt, úgy látta, innen csak az látszik, hogy az országot nem kedvelik különösebben az Egyesült Államokban, holott szerinte ez egyáltalán nem igaz. Ellenkezőleg, szerinte az indulatokat Victoria Nuland keltette, akinek helyettes külügyi államtitkárként nem is kellett volna beleszólnia más országok belügyeibe. A képviselőházban azonban demokrata és republikánus barátai is vannak Magyarországnak Connie Mack szerint. "A telefonbeszélgetésről gondolom mindannyian hallottak a megválasztott elnök és a magyar miniszterelnök között. Ennek nagyon nagy jelentősége van, és ez egyben üzenet a jövőbeni Trump-kormány felé is" – mondta a volt képviselő. Szerinte egy hosszú és bensőséges kapcsolat kezdete volt ez Trump és Orbán között. Az amerikai politikus szerint ez olyan komoly dolog, hogy Trump akár Orbán véleményét is kikérheti, ha Európáról van szó, mert nem csak Magyarország, de Európa vezetőjének is tartja.

Connie Mack előadása közben
Fülöp Máté

Amikor arról kérdezték, nem számít-e rá, hogy kispadra kerül, miután egy évvel ezelőtt még Trumpot szidta a Twitteren, úgy válaszolt, Magyarországról nagyon nehéz megérteni, de a kampányidőszak egy más tudatállapot, főleg az előválasztások, amikor mindenki a saját kedvencét szeretné látni a párt elnökjelöltjeként, az övé pedig Jeb Bush volt. Miután azonban a kampánynak vége, Mack szerint az egész párt összeborul, mint egy nagy család, és mindenki egy ügyért dolgozik közösen. Erre jó példa a lobbista szerint, hogy a külügyminiszteri poszt várományosaként Mitt Romney, a 2012-es elnökválasztás republikánus jelöltjének neve is szóba került, pedig ő aztán kemény kritikusa volt Trumpnak, korábban egyszerűen egy átverésnek nevezte az akkor még elnökjelölt milliárdost.

A lobbista ezután már főleg arról beszélt, hogy a változások után megszűnik majd a pesszimizmus a magyar kormányzati irodákban, ahol egyébként rengeteg piros Trump-kampánysapkát is látott. "Nem arról van szó, hogy nem lesznek buktatók, de az Egyesült Államok nem fogja aláaknázni Magyarország belügyeit, a célja kizárólag az elnök által diktált külpolitika végrehajtása lesz. Szerinte Trump egyenes beszéde sok mindenkit meglepett, de éppen ezzel hódított el demokrata választókat is a kampány során, hogy nem félt kimondani olyan dolgokat, amiről mások nem mertek beszélni. Connie Mack szerint Trump mellett a kormány erős embere lesz Mike Pence is, aki alelnökként a szakpolitikák végrehajtásáért is felel majd. Pence szerinte nagyon jól érti a szövetséges viszonyt, vezető szerepe lesz a kormányban.

A kormány amerikai lobbistája szerint nem kell attól tartani, hogy Amerika bezárkózik, csak a határokat fogja jobban őrizni és alaposabban ellenőrzi majd azt is, kik léphetnek be azok közül, akik az Egyesült Államokban képzelik el a jövőjüket. Szerinte ez az amerikaiak és a bevándorlók érdeke is.

Fülöp Máté

Connie Mack nevének végén nem véletlenül szerepel a római IV-es. Édesapja Connie Mack III 1983-1989-ig a Képviselőház tagja, 1989-2001-ig pedig Florida állam szenátora volt 12 éven át. A családi újrázás nem sikerült, fia a szenátori székért folytatott harcot elvesztette 2012-ben. A III-as számú Mack édesapja, Connie Mack Jr. nem volt politikus, PR-szakemberként dolgozott. Az első Connie Mack pedig 1862-1956-ig tartó hosszú élete során profi baseballjátékos, menedzser és klubtulajdonos volt, 1927-ben még a Time magazin címoldalán is szerepelt.

Connie Mack IV eddig elsősorban politikai híroldalak alacsonyabb polcait járta meg, két évvel ezelőtt viszont nem más, mint a magyar kormány vetett rá szemet. Szerződést kötöttek vele, hogy képviselje Magyarország érdekeit lobbistaként az amerikai politikai életben, a Magyar Nemzet információi szerint nem kevesebb, mint 5 millió dollár, vagyis 1,3-1,4 milliárd forint értékben. A szenátor sorsa most meglehetősen kiszámíthatatlanul alakul majd, hiszen Trump saját szavai alapján ciklusát többek között az országban tevékenykedő lobbisták kiszorításával kezdi, vagyis kiseprűzi az olyan korábbi képviselőket és szenátorokat, akik kevesebb, mint öt éve még hivatalban voltak, most viszont lobbitevékenységet folytatnak. Más országoknak pedig egyáltalán nem dolgozhatnának.

Hirdetés