A veszprémi orvos operációkért 150 ezer, a vizsgálatokért pedig 15 ezer forintot kért el a betegektől, de csak felfüggesztett börtönbüntetést kapott.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) országos elnöksége várhatóan feljelentést tesz az etikai bizottságnál annak az onkológus nőgyógyásznak az ügyében, akit másodfokon felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte a Veszprémi Törvényszék, miután bebizonyosodott, hogy pénzt kért betegeitől életmentő műtétekért, vizsgálatokért - írja az mno.hu.
Az is elképzelhető, hogy a Csolnoky Ferenc Kórház orvosát egy időre kizárják a kamarából, mondta Éger István, a kamara elnöke. Az elnökség szerdán ülésezik először azóta, hogy az orvos ügyében ítélet született.
A veszprémi nőgyógyász operációkért 150 ezer, a vizsgálatokért pedig 15 ezer forintot kért el a betegektől. A bíró azzal indokolta a felfüggesztett börtönbüntetésről szóló jogerős ítéletet, hogy a társadalom és a betegek érdeke az, hogy a főorvos szabadlábon maradva tovább folytathassa a gyógyító tevékenységet, mivel szakmai tudására nagy szükség van.
"Nem tudok arról, hogy a kórházigazgató, aki a hírek szerint bűnügyi feljelentést tett, az orvosi kamara illetékes szerveit is megkereste volna" – mondta Éger a lapnak. Hozzátéve, hogy a kamarának nincs joga arra, hogy bárkit korlátlanul eltiltson a szakma gyakorlásától, vagyis a kizárás ellenére idővel ismét praktizálhat majd.
Az eset miatt az 1001 orvos hálapénz nélkül elnevezésű Facebook-csoport, és a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (ReSzaSz) hétfőn nyílt levélben fordult Wittman Istvánhoz, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Etikai Kollégiumának elnökéhez.
A levél szerzői hivatalos állásfoglalást vártak az elítélt orvos ügyében.
“Véleményünk szerint az orvosközösség belső viszonyait és társadalmi megítélését jelentősen befolyásolja a fenti történet végkimenetele. Szükségesnek látjuk, hogy az orvos szakma nyilvánosan is megszólaljon a munkánkhoz elengedhetetlen orvos-beteg bizalom megóvása érdekében és demonstrálja az orvosi eskünk és alapvető értékeink melletti kiállást”
- írták levelükben, amit majd 200 orvos írt alá.
Hogyan teszik tönkre a hálapénzes betegek a magyar egészségügyet?
A hálapénzről rengetegszer elmondták már, hogy bérfeszültséget okoz az orvosok között, felesleges vizsgálatokkal terheli az egészségügyet, hogy extrém esetben sürgős műtéteket is elhalasztanak a fizető betegek miatt. Arról is sokszor lehet hallani, hogy a hálapénz miatt a kezdő orvosok nem tudják begyakorolni a bonyolultabb műtéteket, mert a "jól fizető" operációkat idősebb kollégáik megtartják maguknak.