Fiatalkorúaknak oktattak emberölést, Kósa Lajos szerint meg kell vizsgálni, elég szigorúak-e a törvények.
A harmadánál tart a radikális szervezetek, köztük a Magyar Nemzeti Arcvonal elleni nyomozás – mondta Pintér Sándor belügyminiszter az Országgyűlés a nemzetbiztonsági és a rendészeti bizottság együttes ülése után, csütörtökön.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője, a rendészeti bizottság elnöke pénteken az M1 reggeli műsorában arról beszélt, a nyomozás márciusban juthat el odáig, hogy a parlament átgondolja a szervezetekre vonatkozó törvényeket.
"Meg kell vizsgálni például annak a lehetőségét, hogy megfelelően büntetik-e azt, aki kiskorúakat emberek meggyilkolására oktat, nevel vagy kiképez, ebben az ügyben ugyanis voltak ilyen gyerektáborok."
Kósa Lajos szerint minden olyan szervezkedés veszélyes, amely arra alakul, hogy erőszakkal megdöntse az államrendet, embereket gyilkoljon meg.
A Magyar Nemzeti Arcvonallal kapcsolatos nyomozásról azt mondta, "ezek nem azok a szalonnácik, mint a kilencvenes évek közepén Potyka bácsi, Bácsfi Diána, hogy ott hőbörögtek a Parlament előtt, de igazából nem volt arra utaló jel – túl azon, hogy elfogadhatatlan eszméket terjesztettek –, hogy erőszakra hajlamosak lennének". A mostani ügyben több tucat fegyvert foglaltak le, és a gyanú szerint a csoport olyan eszméket terjesztett, amelyek az államrend, a demokrácia erőszakos megdöntésére irányulnak.
Pintér Sándor belügyminiszter a bizottsági ülés után arról beszélt, az MNA-nak volt külföldi szervezetekkel kapcsolata, valamint a felderítésben "több ország titkosszolgálatának munkája is benne van". Elmondta azt is, hogy "vannak jelei" pártkapcsolatoknak, azonban bizonyítékok ezekre a kapcsolatokra még nincsenek. "Amíg bizonyítékot nem találunk, addig nem tudjuk kimondani egyértelműen, hogy mely pártokkal volt kapcsolatuk." Azt sem tudni, hogy ez a kapcsolatépítési akció mennyire volt sikeres. A miniszter szerint 11, különböző néven futó szervezet kapcsolható a Magyar Nemzeti Arcvonalhoz.
Kósa Lajos csütörtökön arról beszélt, a radikális szervezetek tevékenységének felderítése 2015-ben kezdődött, ezzel kapcsolatban tartottak házkutatást Bőnyben, mikor Győrkös István, az MNA vezetője lelőtt egy rendőrt. Vagyis nem a rendőrgyilkosság miatt indult el a nyomozás, illetve kizárható az is, hogy ennek az ügynek köze lenne a Teréz körúti robbantáshoz.
A jobbikos Mirkóczki Ádám arról beszélt, arra számított, hogy az ülésen sok információt tud majd meg a Jobbik és a paramilitáris szervezetek kapcsolatáról, de "ilyennel nem sikerült szolgálnia a titkosszolgálatnak és a belügyminiszternek sem". Azt el tudja képzelni, hogy pár hónap múlva "előbányásznak valamit" valamelyik szervezet és a Jobbik kapcsolatát bizonyítandó, de abban biztos, hogy ez a Magyar Nemzeti Arcvonallal nem történik meg.
A Betyárseregnél szervezeti együttműködésről nem lehet beszélni, és abban, hogy a Betyárseregnek vannak olyan tagjai, akik ismernek jobbikos politikusokat, nem lát problémát. Amennyire tudja, a Betyársereg sportklubként működik.