A hvg.hu kérdésére a külügyminisztérium azt válaszolta, nem csak a Tarsoly Csaba által említett Duna City projektet ajánlották a külföldi befektetőknek - köztük Ghaith Pharaonnak -, de sok minden mást is.
Mint arról beszámoltunk, a Magyar Narancs csütörtökön megjelenő számában megjelenő interjújában Tarsoly Csaba, a Quaestor volt vezérigazgatója és a Quaestor-ügy elsőrendű vádlottja azt mondta, a Csepel-sziget északi részének beépítéséhez, az úgynevezett Duna City-projekthez a külügyminisztérium hozott befektetőt 2015 elején, Ghaith Pharaont.
Megkerestük ezzel kapcsolatban a Külgazdasági és Külügyminisztériumot és megkérdeztük, hogyan kerültek kapcsolatba a szaúdi milliárdossal, valóban ajánlották-e tárgyalópartnernek Ghaith Pharaont, tisztában voltak-e azzal, hogy egy körözött személyről van szó, és ha Tarsoly nem mondott igazat, akkor kértek-e helyreigazítást?
A külügyminisztérium válaszában nem igazán adott választ a kérdéseink többségére, de azt írták, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (Hungarian Investments Projects Agency, HIPA) feladata, hogy magyarországi befektetési lehetőségeket ajánljon külföldi befektetőknek, és hogy nagy magyarországi projektekre keressen befektetőket.
Ezen túl nem tagadták, hogy tényleg ők ajánlották Pharaont Tarsolynak a Duna City-projektnél azzal együtt, hogy eszerint más befektetéseket is ajánlottak Pharaonnak, aki szerintük - mint azt már sokszor leírták - szabályosan, vízummal és tartózkodási engedéllyel volt Magyarországon.
A projektlistán mintegy 50 nemzetközi sztenderdek szerint minősített projekt van a gépipar, az élelmiszeripar, az ingatlanfejlesztés és az innováció területéről, ezek közül egy a Duna City projekt. A KKM és a HIPA nem csak ezt az egyet, hanem az összeset folyamatosan ajánlja külföldi befektetők figyelmébe.
Gaith Pharaon szabályos körülmények között, vízummal és tartózkodási engedéllyel volt Magyarországon, az országba történő belépése ellen egyik schengeni tagállam és az Interpol sem emelt kifogást. A KKM-nek és a Befektetési Ügynökségnek nem volt feladata az ő további ellenőrzése, és nem volt oka arra, hogy elzárkózzon a befektetési lehetőségek kiajánlásától.
Tarsoly: A külügyminisztérium hozta befektetőnek Pharaont
A Magyar Narancsnak adott interjújában a Quaestor volt vezére arról beszélt, hogy a Csepel-sziget északi részének beépítéséhez a külügyminisztérium hozott befektetőt: Ghaith Pharaont.