„Apa, anya, gyerekek, európai polgári kezdeményezés a házasságért és a családért” – ezzel a szlogennel hirdetnek egy aláírásgyűjtési akciót azon a felhíváson, amit egy budai pékségben ragasztottak ki az egyik ablakra. A tájékoztatás szerint az eladóknál lehet érdeklődni.
Az érintett pékség a második kerületben található, a Szilágyi Erzsébet fasoron. Egy franchise-rendszerben működő pékséghálózat egyik tagjáról van szó.
Azt nem tudni, hogy a felhívás a dolgozók, az üzemeltető vagy a tulajdonos álláspontját tükrözi-e, esetleg egyikét sem, vagy pedig mindegyikükét. Ugyancsak nincs infó arról, hogy az érintett cég franchise-partnereiknek kell-e engedélyt kérniük egy ilyen felhívás kiragasztásához, vagy pedig szabadon dönthetnek erről.
A szövegben az olvasható: „Tegyünk együtt a házasságért és a családért Európában – írja alá Ön is a legnagyobb európai kezdeményezést, hogy az EU házasság-fogalma a minden tagállamban elfogadott definíció legyen: az egy férfi és egy nő közötti házasság és az ezen és/vagy leszármazáson alapuló család. A társadalom így tudja biztosítani, hogy minden gyermeknek legyen édesapja és édesanyja.”
A felhívás eléggé sántít, több szempontból is.
Az Európai Unió több tagállamában legalizálták a melegházasságokat, vagyis az azonos nemű házaspárokat is ugyanolyan jogok illetik meg, mint a heteroszexuális párokat. Legális az azonos neműek házassága az EU-országok közül egyebek mellett Hollandiában, Belgiumban, Spanyolországban, Svédországban, sőt, egy ideje már Franciaországban, valamint a Brexitre készülő Nagy-Britanniában is. Ennek fényében nehéz értelmezni azt a mondatrészt, „hogy az EU házasság-fogalma a minden tagállamban elfogadott definíció legyen”.
Kissé életszerűtlennek tűnik az az érvelés is, hogy a házasság definíciójának ilyen formán történő megszigorításával a társadalom biztosítani tudná azt, „hogy minden gyermeknek legyen édesapja és édesanyja”.