Itthon hvg.hu 2016. november. 15. 10:14

BBC: Vona Gábor a Szirizára szavazna

Önkritikát gyakorolt a Jobbik elnöke, és állítja: a romáknak nincs félnivalójuk pártjától.

"Ha Görögországban élnék, valószínűleg a Szirizára szavaznék" – nyilatkozta a Jobbik elnöke a BBC budapesti tudósítójának, Nick Thorpe-nak, aki tudósításában arról ír, mennyire képes leszámolni Vona a szélsőjobbos múltjával. A párt mára igyekszik kerülni a politikai címkéket, modern konzervatív néppártként határozza meg önmagát, és azt ígéri, hogy visszaállítja a Fidesz által leépített demokratikus fékeket és ellensúlyokat – olvasható a BBC tudósításában.

A beszámoló ugyanakkor emlékeztet arra, hogy bár Vona szerint pártja "gyorsan változik", azért a radikális nacionalista pártként 2003-ban alapított Jobbik a közelmúltban még inzultálta az ország roma és zsidó közösségeit, főként az általa alapított, 2009-ben betiltott Magyar Gárda. Vona ma azzal magyarázza akkori tevékenységüket. hogy "nagy düh-hullám" érződött az országban, és erőt akartak mutatni a kormánnyal szemben, amúgy meg pártja szerinte sose volt rasszista.

"Tapasztalatlansága és más hibák miatt a gárda eredeti célját a média paramilitáris és cigányellenes csoporttá változtatta" – állítja a párt elnöke a brit közmédia beszámolójában, hangsúlyozva, hogy ők csak a magyar-roma együttélés problémáira akarták felhívni a figyelmet. Vona Gábor ugyanakkor elismeri: "Önkritikusan elfogadom, hogy forrófejűségből vagy tapasztalatlanságból elhangzottak olyan kijelentések, amiket ma már nem tennék."

A BBC beszámolója közli azt a fényképet is, amelyen Vona Gábor látható, amint átölel egy roma asszonyt Tiszavasvárin, ahol jobbikos a polgármester. Vona szerint a kép üzenete az volt, hogy a város egészének jobbra fordult a helyzete, a romáké is, akik szerinte tudják, hogy ma már nincs félnivalójuk a Jobbiktól.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.