Jogerősen 350 ezer forint nem vagyoni kártérítés és kamatainak megfizetésére kötelezte a Fővárosi Törvényszék a Kispesti Waldorf Iskolát, amiért 2013-ban elutasította egy diák felvételét, miután szülei közölték a leendő iskolával: a gyermeket két anyuka neveli – közölte a felperest képviselő Háttér Társaság szerdán.
Az ügy 2013 nyarán indult, amikor a 13 éves fiú szülei eldöntötték, hogy új iskolát keresnek a gyermeküknek. Az előzetes egyeztetések után az anyuka jelezte, hogy a gyermeket azonos nemű bejegyzett élettársával közösen neveli. A tanárnő erre e-mailben közölte: "családi állapotuk" miatt a gyermeket mégsem tudja az osztályba felvenni.
Az ügyben az Egyenlő Bánásmód Hatóság 2014-ben már a család javára döntött és 50 ezer forintra bírságolta az iskolát. A megalázóan alacsony összegű bírság után az anyuka úgy döntött: kártérítést is követel az iskolától.
A Fővárosi Törvényszék az Egyenlő Bánásmód Hatóság helyzetértékelését osztva megállapította: a felperes fiának az iskolába történő felvétele a felperes szexuális irányultsága miatt hiúsult meg.
A bíróság ezért az anyukának 350 ezer forint nem vagyoni kártérítést ítélt meg, és kötelezte az iskolát a kamatok, valamint a perköltség megtérítésére is.
A Háttér közleményében idézték Dombos Tamást, a Háttér Társaság ügyvivőjét, aki azt mondta: örvendetes, hogy a bíróság elismerte, egy gyermek hátrányos megkülönböztetése szülei szexuális irányultsága miatt elfogadhatatlan, ugyanakkor sajnálatosnak nevezte, hogy a bíróság közbenjárására van szükség, hogy ezt az iskolák is elfogadják.
A közleményben jelezték azt is: a gyermeket nevelő azonos nemű párok érdekében dolgozó Szivárványcsaládokért Alapítvány és a Magyar LMBT Szövetség levélben fordult a Magyar Waldorf Szövetséghez, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz és az Emberi Erőforrások Minisztériumához, hogy az ilyen esetek megelőzhetőek legyenek. A címzettek még csak válaszra sem méltatták a civileket – tették hozzá.