A párt frakciószóvivője szerint akár a házszabálytól is eltérhetnek, hogy szavazzanak a letelepedési kötvények esetleges eltörléséről. Az eredetileg november 8-ra ütemezett alkotmánymódosítás csúszhat is emiatt – mondta Tuzson Bence, aki tegnap még egész más hangulatban nyilatkozott a Jobbik-elnök feltételéről.
A kormányzati kommunikációs államtitkár szerint "nincs kőbe vésve" az alaptörvény-módosítás elfogadásának november 8-ra tervezett időpontja – írja a kormánypárti Magyar Idők csütörtöki számában.
Tuzson Bence a lapnak nyilatkozva azt mondta, a kormány megfontolja a letelepedési kötvények megszüntetését, amelyet a Jobbik szabott feltételként az alaptörvény-módosítási javaslat megszavazásához. Elmondta azt is, hogy a kötvény megszüntetésének kérdése a jövő heti kormányülésen kerül napirendre, hozzátéve, a kötvények felülvizsgálatának tervét már az utóbbi hetekben jelezték.
Az államtitkár szerint elképzelhető, hogy az Országgyűlés a házszabálytól való eltéréssel döntsön a letelepedési kötvények esetleges eltörléséről.
Tuzson nyilatkozata azért is érdekes, mert szerdán még egész más hangnemben beszélt a Jobbik-elnök által támasztott feltételről. Méltatlannak nevezte a kialakult helyzetet, és azt mondta, nem lehet "kufárkodásnak tekinteni" ezt az ügyet. "Azt gondoljuk, és talán feltételezhetjük is", a valós akarat az, hogy a Jobbik nem szeretné támogatni az alaptörvény módosítását, nem szeretné figyelembe venni az emberek akaratát, és végül nem fogja támogatni a módosítást. Hozzá hasonlóan Kósa Lajos frakcióvezető is kibukni látszott a Vona-taktikától: "Vagy nemzeti érdek valami, vagy sem. (...) Vagy hazafi vagyok, vagy hazaáruló. Magyarország biztonsága, a magyar emberek védelme nem alku tárgya" – fogalmazott.
Csak két ellenzéki képviselő kell
Az alaptörvény módosításához a "nagy kétharmad" kell, vagyis az összes – tehát nemcsak a jelen lévő, hanem mind a 199 – országgyűlési képviselő kétharmadának, 133 képviselőnek igenlő szavazata. Jelenleg a Fidesz–KDNP-frakciónak csak 131 mandátuma van, tehát két ellenzéki képviselő támogató szavazata kell ahhoz, hogy módosítsák az alaptörvényt.