Itthon MTI / hvg.hu 2016. október. 17. 05:43

Orbánék ma nekifutnak a hetedik alkotmánymódosításnak

A parlamentben hétfőn indul a kvótanépszavazás után bejelentett alkotmánymódosítás vitája.

Orbán Viktor miniszterelnök október 2-án, este jelentette be, hogy alkotmánymódosítást javasol a parlamentnek, mert, ahogy mondta, "az emberek akaratát rögzíteni kell az alaptörvényben". A kvótanépszavazás érvénytelen lett, de a kormány arra hivatkozik, hogy több millióan nemmel szavaztak a menekültek betelepítésére.

Ha elfogadják a kétharmados javaslatot, akkor ez lesz a hetedik alkotmánymódosítás.

A házelnök előzetes napirendi javaslata alapján a hétfői ülés a szokottnál korábban, reggel 9 órakor kezdődik. A napirend előtti felszólalásokat interpellációk, majd kérdések és azonnali kérdések követik. Ezután kizárólag az öt cikkből álló alkotmánymódosításról tárgyal a parlament.

Orbán Viktornak az általános vita elején 40 perc áll rendelkezésére javaslata ismertetésére, amelynek értelmében bekerülhet az alaptörvénybe, hogy Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be.

Az előterjesztés azt is tartalmazza, hogy Magyarország uniós tagállamként való részvétele érdekében a közös hatáskörgyakorlásnak összhangban kell állnia az alaptörvényben foglalt alapvető jogokkal és szabadságokkal, és az nem korlátozhatja Magyarország területi egységére, népességére, államformájára, állami berendezkedésére vonatkozó elidegeníthetetlen rendelkezési jogát.     

A javaslat elfogadása esetén az alaptörvény része lesz az is, hogy Magyarország alkotmányos identitásának védelme az állam minden szervének kötelessége.

A helsinkisek elmagyarázzák, hogy miért ordas nagy blöff az alkotmánymódosítás
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.