Az osztrák kancellárt adó SPÖ frakcióvezetője szerint a Népszabadság megjelenésének felfüggesztésével súlyos kár érte a független újságírást. Andreas Schieder pénteken fogadta Bécsben a lap munkatársait az után, hogy Gergely Márton főszerkesztő-helyettes sajtótájékoztatón számolt be az elmúlt egy hét történéseiről osztrák újságíróknak.
Az osztrák közvélemény pénteken közelebbről megismerhette a Népszabadság puccsszerű leállításának történetét. Gergely Márton főszerkesztő-helyettessel a Der Standard közölt interjút, amelyben egyebek mellett azt mondta: a múlt heti költözés ígéretével csapdába csalták a szerkesztőséget, a történtekre pedig kollektív büntetésként tekint.
A Népszabadság bezárása nemcsak a kormánnyal szemben kritikus újságírás, hanem az oknyomozó-tényfeltáró újságírás számára is büntetés. Még cinikusabbá teszi a történetet az, hogy az újságírókkal együtt a technikai munkatársakat, grafikusokat, sport- és kulturális újságírókat is büntetik. Jelenleg mindannyian a Mediaworks, és azon keresztül a VCP túszai vagyunk – fogalmazott.
Gergely Márton péntek délelőtt a Concordia Presseclub vendégeként tartott sajtótájékoztatót. Ott is elmondta: ő és munkatársai azért utaztak Bécsbe, hogy elmeséljék a történteket, cáfolják a hazugságokat, és felhívják a figyelmet a munkavállalók helyzetére.
A sajtótájékoztató után a magyar újságírók felkeresték a Népszabadságot tulajdonló Mediaworks osztrák anyacégét, a Vienna Capital Partnerst, ott azonban nem tudtak beszélni a tulajdonos Heinrich Pecinával, nem kaptak választ a kérdéseikre, csupán egy kávéval vendégelték meg őket.
Találkoztak viszont később az osztrák kancellárt adó SPÖ (Sozialdemokratische Partei Österreich) frakcióvezetőjével a bécsi parlament épületében. Beszámolójuk szerint Andreas Schieder ráhúzott a pénteki munkanapjára, szó szerint rájuk zárták már az épületet, olyan sokáig húzódott a találkozó.
Közös fotó is készült, Andreas Schieder pedig közleményben állt ki szombaton a Népszabadság mellett.
Az SPÖ frakcióvezetője szerint a Népszabadság bezárásával súlyos károk érték a kritikus hangvételű és független újságírást. A politikus Magyarország legfontosabb (kormány) kritikus napilapjának nevezte a Népszabadságot, amit az osztrák tulajdonos leállított. Megjegyezte: úgy tűnik, mintha a keleti üzletekkel jelentős vagyont felhalmozó osztrák tulajdonos nem pusztán gazdasági érvek alapján hozta volna meg döntését, hanem valakinek politikai színterén is kedvezni szeretett volna.
Andreas Schieder emlékeztetett, hogy találkozott a Népszabadság szerkesztőségének tagjaival Bécsben, ahol kiderült számára az is: nemcsak a lap vesztesége vezetett a leállításához, hanem az is, hogy nem jutott elég hirdetéshez, pontosabban bojkottálták az állami hirdetési pénzek elosztásánál.
A politikus támogatásáról biztosította az újságírókat, valamint jelezte, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének következő ülésén felveti a magyarországi helyzetet is. A történtek újabb súlyos csapást jelentenek ugyanis a médiasokszínűség és sajtószabadság számára az EU egyik tagállamában – derül ki a közleményből.