A bíróság jogerősen is elmeszelte a várost, a Kliket és az Emmit is a 8 éve húzódó perben, kimondták a jogellenes szegregációt és felmenő rendszerben bezárják a kaposvári Pécsi utcai iskolát.
Jövőre nem indulhat új elsős osztály a kaposvári Pécsi utcai iskolában, az intézményt felmenő rendszerben be kell zárni – döntött a Pécsi Ítélőtábla csütörtökön a Somogy megyei online lap, Sonline.hu beszámolója szerint.
A pert az Esély a Hátrányos Helyzetű Gyerekekért Alapítvány (CFCF) indította, mert szerintük a megyei kormányhivatal a Pécsi utcai iskola körzethatárainak kijelölésekor jogellenesen különítette el a roma tanulókat, az intézményt fenntartó Kaposvár, majd jogutóda, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) pedig 2013 januárjától ezen nem is változtatott. Az alapítvány szerint így az iskola szegregálta a roma gyerekeket.
A bíróság nem jogerősen már 2008 novemberében kimondta, hogy jogellenesen különíti el a város a gyerekeket az iskolában, ez pedig sérti az egyenlő bánásmódról szóló törvény rendelkezéseit. A helyzet megoldását ekkor az önkormányzatra bízták, amely azonban nem akarta bezáratni az iskolát. 2010-ben jogerősen is megállapították a szegregáció tényét, de ekkor még nem rendelték el az iskola bezárását.
2014 februárjában aztán a CFCF beperelte a fenntartóváltás után a kaposvári Pécsi Utcai Tagiskola új fenntartóját, a Kliket is. Ebben az ügyben mondta ki előbb a Kaposvári Törvényszék 2015 novemberében, majd most a Pécsi Ítélőtábla is, hogy a Somogy Megyei Kormányhivatal a beiskolázási körzethatárok megállapítása során az iskolában jogellenesen elkülönítette a roma tanulókat a város többi tanulójától, illetve hogy a kaposvári önkormányzat, majd a Klik is mulasztásos jogsértést követett el a szegregáció meg nem szüntetésével. Sőt, az Emmi is azzal, hogy nem követett el mindent az iskolában fennálló jogellenes elkülönítés megszüntetése érdekében, nem utasította a közoktatás irányítása alá tartozó szerveit a jogellenes elkülönítés megszüntetésére, fenntartotta a roma tanulók jogellenes elkülönítését.
A Pécsi Ítélőtábla döntése szerint a kialakult helyzeten csak az iskola bezárása segíthet, de a jelenlegi osztályok még ott fejezhetik be az általános iskolai tanulmányaikat. A következő tanévben új elsősöket viszont már nem lehet beíratni, vagyis fokozatosan be kell zárni az iskolát. A bíróság emellett kötelezte az alpereseket, hogy szakértő bevonásával készítsenek tervet az elkülönítés megszüntetésére. A bíróságok azt is megállapították, hogy az iskolában spontán szegregáció következett be, mert az adott településrészen szinte kizárólag roma lakosság él.
Szita Károly, a város fideszes polgármestere közölte, teljesen elhibázottnak tartja a bírósági döntést, mert szerinte az önkormányzat egyetlen szülőt sem kényszerít arra, hogy oda járassa a gyermekét. Szita felülvizsgálati kérelmet akar benyújtani az ügyben.
A változtatás a következő tanévben nagyjából 20 gyermeket érint.