A Terrorelhárítási Központ egy többnapos tréning zárásaként szállta meg a 2-es metrót egy héttel ezelőtt, a gyakorlatot a miniszterelnök, a főpolgármester és több külföldi prominens is megtekintett. Azt viszont a TEK sem árulta el, hogy mennyibe került az akció.
Nem igényelt külön erőforrásokat az a gyakorlat, amit a Terrorelhárítási Központ szervezett múlt hét szerdán a 2-es metró Puskás Ferenc Stadion megállójában. A gyakorlat során egy a metróállomás ellen elkövetett támadást szimuláltak, sérültekkel, terroristákkal, külföldi kommandósokkal, valamint prominens nézősereggel, akik a miniszterelnökkel az élen tekintették meg az akciót. Azt viszont nem árulták el mennyibe került, mert a TEK éves költségvetéséből dolgoztak.
Nem ez volt az első ilyen gyakorlat. 2012 augusztusának végén szinte ugyanezt a szcenáriót gyakorolták a TEK kommandósai. Megkérdeztük a Belügyminisztériumot, hogy mennyibe került a Terrorelhárítási Központ gyakorlatozása, illetve terveznek-e hasonló gyakorlatot mentősök és tűzoltók részvételével, hiszen az európai támadások többségében nekik legalább annyira fontos volt a szerepük, mint a terrorelhárító egységeknek. A BM helyett a TEK válaszolt, természetesen csak a kérdés rájuk vonatkozó felére.
A TEK sajtóosztályának válasza szerint Magyarország védelmi képességeinek növelése és a magyar emberek biztonsága érdekében elengedhetetlen a folyamatos fejlesztés és fejlődés. A gyakorlat egy többnapos gyakorlat egyik állomása volt és többletköltséget nem jelentett, a Volán és a BKK együttműködésével zajlott. „A visegrádi országok (V4-ek) speciális műveleti egységeivel közös gyakorlat célja a közösségi közlekedést érintő terrorcselekmények felszámolására való felkészülés és az együttműködés fejlesztése volt.” A gyakorlaton egy elképzelt terrortámadást szimuláltak, melyben „valós helyszínen, életszerű körülmények között” tesztelték a cseh, lengyel, szlovák és magyar terrorelhárítók végrehajtó szintű összmunkáját.
A TEK a közlemény szerint egyébként is kiemelt hangsúlyt fektet a kiképzésre és rendszeresen tart gyakorlatot. Azt a mentősökkel és tűzoltókkal kapcsolatban megjegyzik, hogy a központ fennállása óta más magyar szervezettel közösen több esetben vett részt különböző konkrét szituációs gyakorlatban, pl. a BV, a Budapest Airport, a Magyar Honvédség, a Országos Mentőszolgálat, munkatársaival.
A hatékony terrorelhárítás alapja a szolgálatok közötti naprakész felderítési és műveleti információcsere és együttműködés, teszik hozzá, bár itt egy bevetési gyakorlatról volt szó. A sajtóosztály szerint a TEK megbízható partnere az európai társszolgálatoknak és a jövőben is több hasonló közös gyakorlat van tervben, melyek nem feltétlenül nyilvánosak.