Itthon hvg.hu 2016. szeptember. 30. 06:20

Nol: másfél órát várt mentőre az M0-son agyvérzést, infarktust kapott nő

Egy 37 éves nő a hétéves lányát vitte hazafelé, amikor vezetés közben rosszul lett az M0-son. Még félre tudott állni, telefonon segítséget kért aznap este 6 óra után pár perccel, de csak fél nyolc után ért oda hozzá a mentő. Pedig infarktusa és agyvérzése volt – derül ki a pénteki Népszabadságból.

A nő még maga hívta a mentőket, miután rosszul lett, és szólt a családjának is, hogy baj van. Mire a család és a barátok odaértek, az asszony már nagyon rosszul volt, kisebb időkre tért magához, fájlalta a mellkasát, nem tudta értelmes szavakká formálni a hangokat, arca, keze zsibbadt.

Az autót az M0-s ecseri szakaszán, egy kanyarban sikerült leállítani, olyan helyen, ahol egyébként nincs biztonságos parkolási lehetőség.

Az első hívás, amit még az asszony kezdeményezett, alig valamivel hat óra után történt, ezután a család és a barátok ismételt sürgetésére, 18 óra 55 perckor a mentőirányítás azzal nyugtatta őket, hogy mindjárt odaér a kocsi. A harmadik hívásnál, 19 óra 5 perckor a diszpécser azt mondta: most, ebben pillanatban indította el a rohammentőt. A család egyik barátja 19 óra 30 perckor ismét telefonált, majd ezután valamivel tényleg megérkezett a segítség.

Előtte próbáltak alkudozni a hozzátartozók, hogy mondja meg a mentőirányító, melyik kórházba vigyék az asszonyt, és majd a család odaviszi. Ezt a megoldást azonban nem támogatta a diszpécser.

A nőnek ezután sem volt túl sok szerencséje. A kórházban nem működött a CT, pedig ez a gép kell az infúziós vérrögoldó kezeléshez. Ráadásul a kezelést időben el kell kezdeni, hogy növeljék a gyógyulás esélyét. Ha a nőt máshová vitték volna, már kicsúsztak volna az ilyen esetekre meghatározott háromórás időablakból. A cikkből nem derül ki, melyik kórházról van szó, illetve az, megkapta-e időben a kezelést a beteg. Csak annyit írnak, hogy a nő most kórházban van és gyógyul.

Az Országos Mentőszolgálatot írásos válaszában elismerték a késést. Ezt azzal magyarázták, hogy a riasztás után egy nem lélegző csecsemőhöz kértek segítséget, ezért a mentésirányító a kiküldött mentőegységet rádión átküldte arra a címre. Mint írták: abban a pillanatban ez a döntés adta a legnagyobb esélyt a gyermek életének megmentésére. Ezután egy másik mentőegységet riasztottak az asszonyhoz, aki szerintük „kontaktusképes volt és szédülésre, zsibbadásra panaszkodott".

Az OMSZ válaszában hangsúlyozta: folyamatosan monitorozzák a mentés gyorsaságát, így az időadatokat, és azt is a meglévő kapacitás elegendő-e a szükségletekre. Az esetek, a sürgősség biztos megítéléshez az OMSZ többfunkciós mobilapplikációt is fejleszt. Ennek segítségével fotó is készíthető majd a segítségre szorulóról, amit az applikáció továbbít a mentésirányításhoz – tették hozzá.

Hirdetés