Itthon Dercsényi Dávid 2016. szeptember. 21. 14:58

Szíriai, jordániai és libanoni magyarok is szavaznak, hogy akarnak-e muszlimokat

Magyarországon is él magyar, aki levélben fog szavazni a kvótanépszavazáson, amely arról is szól a kormány értelmezésében, hogy akarunk-e muszlimokkal élni. De szavaznak magyarok levélben szerte a világon Monacótól Belaruszig, számos muszlim országban is. 13 ezernél is több olyan magyar szavazhat, aki kettős állampolgárságot tiltó országban él - ők tehát idegenek lakóhelyükön.

Különleges esetről számolt be a 444: egy olvasójuk Angliában él, és kérte felvételét a választási névjegyzékbe, hogy szavazhasson a kvótanépszavazáson. A Nemzeti Választási Iroda először felvette a névjegyzékbe - és erről levelet is küldött szeptember 8-án, majd 13-án egy újabbat küldött, hogy mégsem, vissza az egész, mert nem írta meg, hova kéri a választási csomagot.

Ez utóbbi megjegyzés azt is jelenti, hogy a kinti magyarnak nincs állandó magyarországi lakcíme, ugyanis csak őket kötelezi a törvény arra, hogy megadjanak egy címet, ahová az NVI kiküldi a levélszavazáshoz szükséges csomagot. (Akiknek van lakcíme, azok úgyis szerepelnek a névjegyzékben, tehát a felvételüket sem kell kérniük.) A felvételhez két címet kell megadni: egy értesítési címet, és egyet, ahova a leendő szavazó a szavazólapot kéri.

Az olvasónak sietnie kellett a korrekcióval, mert szeptember 17., 16 óra volt a határidő, aki addig nem jelentkezett a névjegyzékbe kerülésre, már csak a következő választásra, vagy az esetleg előtte becsúszó népszavazásra tud regisztrálni, tudatta a hvg.hu-val az NVI.

MTI / Máthé Zoltán

Ma 274 534 ember szerepel az adatbázisban, mint aki levélben szavazhat, azaz magyar állampolgár, de nincs állandó magyarországi lakcíme. Ez a szám még változhat: az NVI folyamatosan frissíti a regisztráltak névjegyzékét, bekerülhetnek azok, akik időközben betöltik a 18. életévüket, kikerülnek belőle az elhalálozottak, vagy akik elvesztik szavazati jogukat büntetőügy miatt. (Érdekes, hogy az országonkénti bontásban levélben szavazók száma ennél ötszázzal többet mutat: 274 923, elképzelhető, hogy a különbséget jelentők törlésüket kérték, elhunytak.)

Összesen 448-an nem adtak meg értesítési címet (csak szavazólap-küldésit). 99 759 esetben e-mailen kértek értesítést, esetükben nem beazonosítható, honnan, mely országból kértek értesítést (akkor sem, ha a szavazólap-küldésiből lehetne rá következtetni, mert a statisztika az értesítési címek alapján készül a törvény szerint).

13 214 olyan magyar kért regisztrációt, aki kettős állampolgárságot tiltó országban él - ez elsősorban Ausztria, Szlovákia és Ukrajna. Nyugaton a legtöbb ember, 2300 Németországból kérte felvételét a névjegyzékbe, az USA-ból 992, Franciaországban 260, Kanadában 768, Az Egyesült Királyságból 469.

Magyarországon 1789 állandó lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgár szavazhat levélben.

De van 1-1 magyar Tunéziában, Szíriában, Sierra Leonéban, San Marinóban, Ruandában, Koszovóban, Liechtensteinben, Kuvaitban, Katarban, Jordániában, Dominikában, az Amerikai Szamoán és Albániában is, aki "segíthet megvédeni Magyarországot a brüsszeli diktátumtól".

Belaruszban 12 magyar áll készen, Hondurasban 3, Libanonban 11, Monacóban 2, Nepálban szintén 2, Peruban 3, Thaiföldön pedig ismét 2 magyar regisztrált az NVI adatai szerint.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.