Új polgári eljárási kódex készült, Trócsányi László javaslata alapján nem lesz mód utólag igazságügyi szakértőt vadászni, és a bíróság akár titokban készült felvételeket is elfogadhat bizonyítékként.
A polgári perek egyszerűsítése és gyorsítása, a szándékos időhúzás kiküszöbölése az egyik fő célja az új polgári perrendtartási javaslatnak, amelyet pénteken nyújtott be az országgyűlésnek Trócsányi László igazságügyi miniszter.
A kulcsmondat így hangzik: „A bíróságnak és a feleknek törekedniük kell arra, hogy az ítélet meghozatalához szükséges valamennyi tény és bizonyíték olyan időpontban álljon rendelkezésre, hogy a jogvita lehetőleg egy tárgyaláson elbírálható legyen.” Ezt szolgálja például, hogy a peres felek a bíróság által kirendelt szakértő véleményével nem állíthatják szembe utólag a saját szakértőjükét, mert előre el kell dönteniük, hogy saját szakértőt akarnak-e felkérni.
A javaslat arról is szól, hogy a bíróság kivételesen elfogadhatja a törvénytelen úton szerzett bizonyítékokat – például a titokban készült hang- és képfelvételeket –, ha azokat nem az érintettek életét veszélyeztetve vagy fenyegetéssel szerezték. A tervezet kiterjeszti az elektronikus eszközök használatát, de lehetővé teszi, hogy valamelyik fél ragaszkodjék a papíralapú ügyintézéshez.
A 633 paragrafusból álló törvény a javaslat szerint 2018. január 1-én lépne hatályba, egyúttal eltűnne a jogrendszerből az egyik legrégebbi érvényes törvény, a még a Rákosi-korszakban, 1952-ben született – bár persze az elmúlt évtizedekben több tucatszor módosított – jelenlegi polgári perrendtartás.