Meg vannak számlálva Borkai Zsolt napjai a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöki pozíciójában – írta a Népszava, amely a lehetséges utódok között említette Schmitt Pált, Deutsch Tamást és Kovács Kokó Istvánt is.
Tudja, sokan kiszemelték a posztot |
A Népszava hétfőn írt először arról, hogy Borkai Zsolt távozhat a MOB éléről. A cikkre reagálva a szervezet elnöke közleményében azt írta, a közgyűlés visszahívhatja, ha elégedetlen a munkájával, lemondani viszont nincs szándékában. Közölte, kiváló a kapcsolata Orbán Viktorral, akivel Rióban is átbeszélték az aktuális kérdéseket. "Tudom, sokan szeretnék a Magyar Olimpiai Bizottság elnöki pozícióját betölteni. Elszomorít ez a sporthoz, az olimpia szellemiségéhez méltatlan támadás, mert a mostani, alaptalan híreszteléssel elsősorban a sportolóknak, edzőknek ártanak igazán, akik a medencében, a páston, a pályákon szívüket-lelküket kitették Magyarországért és a magyar sikerekért. Ez az időszak Róluk, az Ő ünneplésükről kellene, hogy szóljon" – írta Borkai Zsolt. |
Nem kérdés, hogy Borkai Zsoltnak, a lólengés 1988-as szöuli olimpiai bajnokának távoznia kell a MOB éléről – állította több forrás is egybehangzóan a Népszava szerint.
Azt írták, nem most merült fel Borkai leváltása, a sportvezetőtől már három éve szeretnének megszabadulni, de az a gond, nem tudják, kivel lehetne pótolni.
Schmitt Pál a plágiumügye miatt sok kormánytag számára nem vállalható, ugyanakkor a MOB élén végzett munkáját minden érintett elismerte.
A Népszava szerint az egyik esélyes lehet Deutsch Tamás is, aki jóban van Orbán Viktorral, a Magyar Paralimpiai Bizottság alelnökeként és az MTK elnökeként ismeri a magyar sportot, idegen nyelveket is beszél, viszont a beszámoló szerint a kormánypárton belül is sokan elítélik a magánélete, illetve a közösségi oldalakon nem mindig visszafogott megnyilvánulásai miatt.
Deutsch a lap szerint informális megbeszéléseken azt mondta, magától nem jelentkezik, de ha felkérik, nem mond nemet a MOB elnöki tisztségére.
Felmerült Kovács Kokó István olimpiai bajnok ökölvívó neve is, aki sosem tagadta, szívesen állna az olimpiai mozgalom élén. Kritikusai szerint azonban túl sokat szerepelt a sajtóban, elcelebesedett, ami egy ilyen komoly pozíció betöltésénél nem előny – írta a Népszava. Ezenkívül a közösségi oldalon közzétett egy nyilatkozatot, hogy ő nem Fidesz-tag, és régebben tartott egy olyan szülinapi bulit a saját éttermében, ahol a rendőrség által keresett bűnözővel készített közös fotót, amelyet Pintér Sándor belügyminiszter felszólítására vett le az internetről.
A háttéregyeztetések során egyre gyakrabban kerül elő Gyulay Zsolt, a Hungaroring Zrt. vezérigazgatója lehetséges elnökjelöltként. Az ő botrányaitól nem hangos a sajtó, olimpiai bajnok kajakos, viszont az ellentábor szerint túlságosan visszahúzódó, csendes, nemzetközi elismertsége nem hasonlítható Schmitt Páléhoz – tették hozzá.
A Népszava szerint Borkai beosztottjai – Szabó Bence főtitkár, Fábián László sportigazgató és Siklós Erik marketing- és kommunikációs igazgató – erősen megszűrt információkkal látták el az elnököt, akinek érdeklődése is sokkal mérsékeltebb volt a MOB-bal kapcsolatos napi ügyek iránt. Sosem titkolta, hogy számára sokkal fontosabb a győri polgármesteri tisztség, mint a MOB irányítása – tették hozzá.
A lap szerint Borkai több súlyos hibát is elkövetett, például a beosztottjai kiválasztásánál. Szabó Bence és Siklós Erik ugyanis a beszámoló szerint a munkatársakat tartják, de az elnök nem oldotta meg ezeket a konfliktusokat, nem is tudott róluk.
A riói nyári olimpiával kapcsolatban a Népszava szerint már a kormánypártnak is sok volt, hogy a 2012-es londoni játékok 510 milliós költségével szemben a riói részvétel több mint egymilliárd forintba került.
Azt is Borkai szemére vetik, hogy a formaruhák kiválasztásánál nem volt igazi verseny a pályázó cégek között és végül a Szabó Bencével baráti kapcsolatban álló vállalkozás kapta a megbízást. Borkai első számú bírálója, Schmitt Pál szerint ilyen hibákat nem szabad elkövetni – tette hozzá a lap.